statystyki

Jak płacić podatek od nieruchomości, gdy wójt nie wyda decyzji na czas

autor: Łukasz Zalewski04.03.2015, 16:00; Aktualizacja: 04.03.2015, 17:37
podatki

Jak płacić podatek od nieruchomości, gdy wójt nie wyda decyzji na czasźródło: ShutterStock

Decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dopóki jej nie doręczy, nie ma możliwości zapłacenia daniny. Trzeba czekać.

Czy wójt musi doręczyć decyzję przed 1 marca?

Pani Hanna jest właścicielką mieszkania, które kupiła dwa lata temu. W zeszłym roku wójt gminy dostarczył jej decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości, w tym roku jeszcze jej nie dostała. Czy wójt ma obowiązek ją doręczyć przed 1 marca?

Oczekiwania podatników dotyczące doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości na 2015 r. przed 1 marca mogą wynikać z faktu, że termin zapłaty pierwszej raty podatku został określony ustawowo na 15 marca. Ponieważ wójt (burmistrz lub prezydent miasta), zgodnie z art. 47 ordynacji podatkowej, powinien dać podatnikowi 14 dni na zapłatę podatku wynikającego z doręczonej decyzji, to tym samym decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości powinien doręczyć nie później niż 1 marca. Takie oczekiwanie podatników nie jest do końca słuszne.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie nakłada bowiem na wójta terminu wydania i doręczenia decyzji. Wskazuje jedynie w art. 6 ust. 7, że to on ustala podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych w drodze decyzji oraz że podatnik musi go wpłacić w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Z kolei art. 47 par. 2 ordynacji podatkowej przewiduje, że jeśli ustawa określa kalendarzowo terminy płatności podatku (tak jest w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych), a decyzja ustalająca wysokość zobowiązania nie została doręczona co najmniej na 14 dni przed terminem płatności, to pierwszą ratę podatku trzeba zapłacić w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

W praktyce organ podatkowy ma na jej doręczenie pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, bo tyle wynosi termin przedawnienia zobowiązania.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane