statystyki

Względy techniczne nieruchomości muszą być obiektywne i trwałe

autor: Katarzyna Rosik12.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.03.2015, 08:02
Względy techniczne oznaczają trwałą przeszkodę w wykorzystaniu gruntu, budynku bądź budowli do prowadzonej działalności gospodarczej - uznał WSA

Względy techniczne oznaczają trwałą przeszkodę w wykorzystaniu gruntu, budynku bądź budowli do prowadzonej działalności gospodarczej - uznał WSAźródło: ShutterStock

Przemijający zły stan techniczny nieruchomości nie przesądza o niemożliwości wykorzystania jej w działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili nieruchomość. Z umowy wynikało jednoznacznie, że będą wykorzystywać ją dla celów działalności gospodarczej.

Po kilku latach poinformowali, że nieruchomość nie może być ze względów technicznych wykorzystywana w prowadzonej przez nich działalności. Powoływali się na opinię biegłego z zakresu budownictwa. Podkreślali też, że nieruchomość ta nie wchodzi w skład ich przedsiębiorstwa, nie była wynajmowana ani dzierżawiona, a nakładów remontowych na nią nie zaliczali do kosztów prowadzonej działalności.

Prezydent miasta nie uwzględnił jednak tych informacji i tak jak w latach poprzednich nakazał im zapłacić podatek według najwyższej stawki. Stwierdził, że wystarczy samo tylko posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849). Wyjątkiem mogłyby być względy techniczne uniemożliwiające wykorzystanie jej do prowadzenia działalności gospodarczej, ale w tej sprawie takie przesłanki nie zachodzą.

Po bezskutecznym odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu małżonkowie wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Twierdzili, że na posiadanej przez nich nieruchomości mieścił się wcześniej magazyn farb i obecne skażenie terenu oraz budynku nie pozwala na swobodne wykorzystywanie ich do działalności gospodarczej.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane