statystyki

Względy techniczne nieruchomości muszą być obiektywne i trwałe

autor: Katarzyna Rosik12.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.03.2015, 08:02
Względy techniczne oznaczają trwałą przeszkodę w wykorzystaniu gruntu, budynku bądź budowli do prowadzonej działalności gospodarczej - uznał WSA

Względy techniczne oznaczają trwałą przeszkodę w wykorzystaniu gruntu, budynku bądź budowli do prowadzonej działalności gospodarczej - uznał WSAźródło: ShutterStock

Przemijający zły stan techniczny nieruchomości nie przesądza o niemożliwości wykorzystania jej w działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili nieruchomość. Z umowy wynikało jednoznacznie, że będą wykorzystywać ją dla celów działalności gospodarczej.

Po kilku latach poinformowali, że nieruchomość nie może być ze względów technicznych wykorzystywana w prowadzonej przez nich działalności. Powoływali się na opinię biegłego z zakresu budownictwa. Podkreślali też, że nieruchomość ta nie wchodzi w skład ich przedsiębiorstwa, nie była wynajmowana ani dzierżawiona, a nakładów remontowych na nią nie zaliczali do kosztów prowadzonej działalności.

Prezydent miasta nie uwzględnił jednak tych informacji i tak jak w latach poprzednich nakazał im zapłacić podatek według najwyższej stawki. Stwierdził, że wystarczy samo tylko posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849). Wyjątkiem mogłyby być względy techniczne uniemożliwiające wykorzystanie jej do prowadzenia działalności gospodarczej, ale w tej sprawie takie przesłanki nie zachodzą.

Po bezskutecznym odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu małżonkowie wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Twierdzili, że na posiadanej przez nich nieruchomości mieścił się wcześniej magazyn farb i obecne skażenie terenu oraz budynku nie pozwala na swobodne wykorzystywanie ich do działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane