Do wartości limitu przychodów, który decyduje o prawie do rozliczania się w ramach procedury VAT-OSS, należy wliczyć przychody z każdej wewnątrzunijnej sprzedaży towaru. Tak wynika z najnowszej intepretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o wykładnię obowiązków, które wprowadził tzw. pakiet e-commerce obowiązujący od lipca ubiegłego roku w całej Unii Europejskiej. Wprowadził m.in. definicję wewnątrzspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO), która zastąpiła dotychczasowe przepisy o sprzedaży wysyłkowej. Do przekroczenia limitu przychodów 10 tys. euro lub 42 tys. zł (limit jest stały) sprzedawca zbywający towary w ramach WSTO może rozliczać transakcje według zasad krajowych, czyli np. według polskiej stawki podatku. Po przekroczeniu limitu powinien rozliczać się według zasad obowiązujących w kraju nabywcy. Ułatwieniem jest możliwość rejestracji w ramach procedury VAT-OSS, składania kwartalnych deklaracji, w których wykazywana będzie wartość WSTO, i zapłaty należnego z tego tytułu podatku.
O najnowszą interpretację indywidualną wystąpiła kobieta prowadząca sklep internetowy, w którym sprzedawała rośliny z własnej kolekcji na rzecz klientów z innych państw Unii. Jako rolnik ryczałtowy nie była czynnym podatnikiem VAT. Brak obowiązku rejestracji z uwagi na prowadzenie działalności rolniczej potwierdzała posiadana przez nią interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Powstał jednak problem w związku z przepisami pakietu e-commerce. Księgowa poinformowała podatniczkę, że przekroczyła limit 10 tys. euro przychodów ze sprzedaży roślin, a więc musi zostać zgłoszona do VAT-OSS i rozliczać się według zagranicznych zasad opodatkowania. Kobieta dokonała stosownej rejestracji i zapłaciła podatek za oba kwartały 2022 r.
We wniosku o interpretację twierdziła jednak, że nie powinna mieć takiego obowiązku. Argumentowała, że do limitu 10 tys. euro nie powinna była wliczać wartości wewnątrzunijnej sprzedaży roślin z własnej kolekcji, które posiadała dłużej niż miesiąc.
Dyrektor KIS nie zgodził się z takim stanowiskiem. Wyjaśnił, że sprzedając rośliny klientom z UE, kobieta dokonuje WSTO, o której mowa w art. 2 pkt 22a ustawy o VAT. Próg 10 tys. euro lub 42 tys. zł, który obliguje ją do rozliczania się w ramach procedury VAT-OSS, dotyczy wartości każdej takiej sprzedaży, a więc również wewnątrzunijnej dostawy roślin z własnej kolekcji posiadanych dłużej niż miesiąc. Tym samym podatniczka słusznie zapłaciła VAT za oba kwartały 2022 r. w ramach procedury VAT-OSS – podsumował dyrektor KIS. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 września 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.379.2022.1.PRM)