Należność za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie jest częścią czynszu i z tej racji nie jest opodatkowana – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Nie zgodził się tym samym z odmiennym stanowiskiem wyrażonym przez WSA we Wrocławiu w prawomocnym orzeczeniu z 3 marca 2014r. (sygn. akt I SA/Wr 14/14).
Chodziło o spółkę będącą towarzystwem budownictwa społecznego. W ramach umowy z gminą była ona zobowiązana m.in. do pobierania opłat za gospodarowanie odpadami od najemców gminnych lokali użytkowych. Zebrane kwoty wpłacała następnie do gminnej kasy. Spór dotyczył tego, czy pobierane opłaty podlegają VAT jako związane z wynagrodzeniem za umowę najmu. Spółka uważała, że nie ma mowy o naliczaniu daniny, skoro jej jedynym zadaniem jest pobranie i wpłata pieniędzy stanowiących należności publicznoprawne.
Dyrektor izby uznał inaczej. Stwierdził, że skoro na podstawie umowy cywilnoprawnej opłaty śmieciowe pobiera od najemców spółka, a nie gmina, to nie mają one charakteru publicznoprawnego. Zdaniem dyrektora są one raczej wynagrodzeniem za gospodarowanie odpadami komunalnymi wytworzonymi przez lokatorów.
WSA w Krakowie zgodził się ze spółką. Przypomniał, że w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 150) opłaty śmieciowe określono jako niezależne od właściciela. To oznacza, że co do zasady nie wchodzą one w skład czynszu i nie są bezpośrednio związane z umową najmu. Zadaniem spółki – jak wskazał sąd – jest tylko pobór i wpłata opłaty śmieciowej, a to oznacza, że jest ona raczej płatnikiem daniny, a nie podmiotem świadczącym odpłatną usługę. Na dodatek spółka nie otrzymuje za to wynagrodzenia, a wręcz ponosi dodatkowe koszty – zauważył WSA.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Krakowie z 21 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1141/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia