statystyki

Jedna transakcja, a każdy jej uczestnik płaci inaczej - to niedopuszczalne

autor: Patrycja Dudek20.02.2015, 07:27; Aktualizacja: 20.02.2015, 07:52
ludzie-praca

Chodziło o kilku spadkobierców, którym przysługiwało prawo pierwokupu zabytkowego parku dworskiegoźródło: ShutterStock

Niedopuszczalne jest, żeby organy podatkowe podejmowały odmienne decyzje względem podatników biorących udział w tej samej czynności – stwierdził NSA. Mimo tego nie uchylił niekorzystnego rozstrzygnięcia, które zapadło wobec jednego z nich.

Na skutek tego wyroku mężczyzna, którego dotyczyła sprawa, jako jedyny zapłaci podatek dochodowy, mimo że inni uiścili niższą daninę, bo od darowizny.

Chodziło o kilku spadkobierców, którym przysługiwało prawo pierwokupu zabytkowego parku dworskiego. Dotychczasowy dzierżawca, zainteresowany kupnem posiadłości, zaproponował im rekompensatę w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości, jeśli tylko zrezygnują z tego prawa. Spadkobiercy tak zrobili. Otrzymali od niego tytułem darowizny 80 tys. zł, które podzielili między sobą. Każdy z nich złożył do swojego urzędu skarbowego deklarację, informując o nabyciu darowizny. Wszyscy – oprócz jednego – zapłacili podatek według stawki 2 proc.

Problem miał jedynie podatnik, który złożył deklarację do Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga. Jego naczelnik odmówił wszczęcia postępowania w sprawie podatku od spadków i darowizn. Stwierdził, że umowa zawarta z dzierżawcą nie jest umową darowizny i nie podlega opodatkowaniu tą daniną. Wyjaśnił, że umowa darowizny nie jest umową zobowiązaniową, tymczasem podatnik nie otrzymał pieniędzy za darmo – w zamian za 6 tys. zł zobowiązał się do rezygnacji z prawa pierwokupu. W związku z tym od pieniędzy, które otrzymał, powinien zapłacić podatek dochodowy. Jest to przychód z innych źródeł – wyjaśnił naczelnik. Do takich samych wniosków doszedł dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane