Architekt będący pracodawcą też ma prawo do obniżonej stawki VAT

autor: Katarzyna Rosik18.02.2015, 07:20; Aktualizacja: 18.02.2015, 07:50

Właścicielowi biura architektonicznego przysługuje prawo do niższej stawki podatku, nawet gdy wykonuje on projekt przy pomocy pracowników – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadząc pracownię architektoniczną, zatrudnia na podstawie umowy o pracę pięciu architektów oraz współpracuje z zewnętrznymi podwykonawcami. Spór dotyczył stawki VAT od usługi polegającej na wykonaniu projektu architektonicznego i przekazaniu praw autorskich do niego. Projekt miał być wykonany przez podatnika, pracowników oraz zewnętrznych podwykonawców.

Podatnik powoływał się na art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku art. 146a pkt 2 i z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami usługi twórców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, są objęte stawką 8 proc. VAT. Podatnik uważał, że dotyczy to także usług architektonicznych, bo projekt architektoniczny to również utwór.

Podatnik podkreślał, że jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zgodnie z zawartą umową przeniesie na zamawiającego majątkowe prawa autorskie do wykonanego projektu.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że usługa powinna być opodatkowana w wysokości 23 proc. VAT, bo nie można w pełni uznać podatnika za twórcę projektu. Zatrudniając pracowników, stał się on bowiem pracodawcą. Wprawdzie przysługują mu autorskie prawa majątkowe do utworów stworzonych przez pracowników (zgodnie z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), lecz nie przysługują mu autorskie prawa osobiste, w tym w szczególności prawo do autorstwa utworu – stwierdził organ.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane