statystyki

Podwójne opodatkowanie dochodów jest jednak możliwe

autor: Marta Drążkowska09.02.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:33

Zgodność regulacji dotyczących zagranicznej spółki kontrolowanej z umowami zapobiegającymi nadmiernemu opodatkowaniu międzynarodowych przedsięwzięć jest kwestionowana na całym świecie

W komentarzu do modelowej konwencji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) znalazło się jednoznaczne stwierdzenie, że co do zasady krajowe regulacje w zakresie CFC nie są sprzeczne z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich stosowanie nie jest więc uzależnione od zawarcia odpowiedniej klauzuli w poszczególnych umowach.

W praktyce jednak zgodność regulacji CFC z konwencją modelową OECD nie jest oczywista, a Komentarz do modelowej konwencji chociaż ma charakter oficjalny, nie jest źródłem prawa.

Należy pamiętać, że zasadniczym celem umów nie jest przeciwdziałanie unikaniu danin przez podatników, tylko zapobieganie nadmiernemu opodatkowaniu międzynarodowych przedsięwzięć. Umowy wskazują wielokrotnie, że dane rodzaje dochodu spółki prowadzącej działalność w jednym z krajów sygnatariuszy będą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w tym właśnie państwie. Przepisy o CFC są natomiast istotnym wyłomem od tej zasady. Na ich podstawie dochód spółki, który zgodnie z umową powinien być opodatkowany tylko w kraju rezydencji, podlega również daninie jako dochód przypisany do spółki mającej siedzibę w innym kraju.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane