Od 2022 r. podatnicy PIT muszą po zakończeniu roku wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z rocznego zeznania a sumą „zapłaconych” za dany rok zaliczek. Do końca 2021 r. zamiast sumy „zapłaconych” zaliczek brali pod uwagę sumę „należnych” zaliczek.
Nie zmieniło się natomiast sformułowanie, że należy uwzględnić także zaliczki „pobrane przez płatników”. Jeżeli podatnik jest w trakcie roku rozliczany przez płatnika, to można powiedzieć, że w jego przypadku nic się nie zmieniło. Wykazuje on w zeznaniu rocznym tylko zaliczki pobrane przez płatnika, a nie te, które były należne. Jest to zresztą zrozumiałe, bo z reguły podatnik (np. pracownik, zleceniobiorca) nie wie nawet, ile podatku płatnik powinien był potrącić, a tego nie zrobił.
Zmiana nastąpiła natomiast u podatników, którzy samodzielnie wpłacają zaliczki na PIT (np. przedsiębiorców). Od 1 stycznia 2022 r. zamiast „zapłaconych” za dany rok zaliczek mają uwzględniać w rozliczeniu rocznym sumę „należnych” za dany rok zaliczek. Co oznacza ta nowelizacja?
Pozostało
61%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama