Podatnicy, którzy zarabiają do 30 tys. zł rocznie, nie stracą w 2022 r. w porównaniu z zasadami obowiązującymi do końca 2021 r., mimo że nie będą mogli zastosować ulg podatkowych – zapewnił na wczorajszej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

To reakcja na pojawiające się głosy zaniepokojenia ze strony najmniej zarabiających podatników. Przed 2022 r. korzystali oni z różnych ulg podatkowych (zwłaszcza ulgi rehabilitacyjnej) i w ten sposób obniżali sobie kwotę PIT do zapłaty.
W tym roku wielu z nich nie odliczy ulg, bo wskutek podwyższenia kwoty dochodu wolnej od PIT w ogóle nie zapłacą oni podatku.
Ich problem polega na tym, że ponoszą teraz ciężar składki zdrowotnej, bo od 2022 r. nie jest już ona odliczana od podatku. Do końca 2021 r. można było odliczyć od podatku 7,75 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
Wiceminister Soboń zapewnił jednak wczoraj, że obecne rozwiązanie jest i tak korzystniejsze niż dotychczasowe. Wyjaśnił to na przykładzie seniora, który dostaje miesięcznie emeryturę w wysokości 2,5 tys. zł, a jego miesięczne wydatki rehabilitacyjne wynoszą 1,7 tys. zł (20,4 tys. zł rocznie).
W 2021 r. otrzymywał on do ręki miesięcznie emeryturę w wysokości 2088 zł, ponieważ płacił 225 zł składki zdrowotnej oraz 187 zł zaliczki na PIT. Po zakończeniu roku otrzymywał zwrot podatku w wysokości 2244 zł (187 zł x 12).
Natomiast w 2022 r. taki emeryt co miesiąc dostanie do ręki 2275 zł. Co prawda jego miesięczna składka zdrowotna wyniesie 225 zł, ale w ogóle nie zapłaci on podatku. Emerytura będzie więc co miesiąc wyższa (w porównaniu z 2021 r.) o 187 zł – przekonywał wiceminister.
Podkreślił, że obecnie taki podatnik korzysta z nowych rozwiązań na bieżąco, bo co miesiąc otrzymuje wyższą emeryturę. Nie musi czekać do końca roku, by otrzymać zwrot podatku. Nie musi też zbierać dokumentów potrzebnych do skorzystania z ulgi.
Wiceminister przypomniał też, że 1 stycznia 2022 r. weszły w życie korzystne zmiany w uldze rehabilitacyjnej. Przykładowo do kwoty 2280 zł rocznie można odliczyć także wydatki poniesione na: pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne. Można też odliczyć wydatki poniesione na pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego bądź w zakładzie rehabilitacji leczniczej.
– Ulgi podatkowe, takie jak: rehabilitacyjna, termomodernizacyjna czy na zabezpieczenie emerytalne, pozostają od stycznia tego roku w niezmienionym kształcie – podkreślił Artur Soboń.
Dodał zarazem, że ministerstwo nie przewiduje zmiany zasad odliczania ulg podatkowych. Podatnicy nie będą więc mogli odzyskać składki zdrowotnej, jeżeli wysokość ich podatku jest za mała, by mogli skorzystać z ulg.
Składkę zdrowotną można odzyskać przy uldze na dzieci, ale wprowadzenie tego mechanizmu w przypadku innych odliczeń skomplikowałoby – zdaniem wiceministra – system podatkowy. A jego rolą – jak podkreślił – jest ten system upraszczać.
Wiceminister poinformował, że w przyszłości kwota wolna od podatku może zostać podwyższona, ale nie przewiduje się wprowadzenia do ustawy o PIT mechanizmu corocznej jej waloryzacji. ©℗
Ulgi wykorzystane w 2021 r. (w zeznaniu za 2020 r.)
■ wydatki na cele rehabilitacyjne: liczba podatników – 1, 37 mln, kwota odliczeń – 3,68 mld zł, przeciętna kwota odliczona przez podatnika – 2690 zł
■ wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego: liczba podatników – 431 tys., kwota odliczeń – 6,98 mld zł, przeciętna kwota odliczona przez podatnika – 16 195 zł
■ wydatki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE): liczba podatników – 221 tys., kwota odliczeń – 984 mln zł, przeciętna kwota odliczona przez podatnika – 4456 zł ©℗