statystyki

Spokojnie: dziś też można złożyć deklarację VAT

autor: Radosław Kowalski26.01.2015, 11:33

O tym, że terminowe złożenie deklaracji jest ważniejsze niż sama zapłata podatku, przekonał się każdy, kogo przedstawiciele fiskusa przyłapali na, nawet jednodniowym, opóźnieniu w złożeniu deklaracji, która „na sztywno” ma zapisany termin przekazania organowi podatkowemu, np. VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D, PIT-28 itd. O ile bowiem karalne jest dopiero uporczywe niewpłacanie w terminie podatku (czyli nie incydentalne opóźnienie), o tyle już nawet jednodniowe uchybienie terminowi na złożenie deklaracji może skutkować konsekwencjami karnymi skarbowymi.

Po co cały ten wstęp? Otóż od początku tego roku nastąpiła drobna zmiana w ordynacji podatkowej, która wywołała panikę wśród części podatników. Według nowych przepisów, jeżeli termin złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku przypada na dzień wolny od pracy, to należy rozliczyć się z fiskusem przed tym dniem! Dotychczas – jak wiadomo – termin przesuwał się na pierwszy dzień roboczy po dniu wolnym. Przed weekendem wśród podatników wzmogła się nerwowość. Dlaczego? 25 stycznia mijał termin składania niektórych deklaracji VAT, a dzień ten wypadł właśnie w... niedzielę. Jedni w pośpiechu wypełniali i wysyłali deklaracje, drudzy spokojnie czekali do dziś. Kto miał rację? Ci drudzy!

Skąd w ogóle wzięła się ta wątpliwość: przede wszystkim z „nadpomysłowości” różnych interpretatorów oraz, tradycyjnej już, delikatnej (tym razem) indolencji legislacyjnej prawodawcy. Otóż ten ostatni, bez wątpienia w dobrej wierze i dla przejrzystości oraz jasności regulacji (sic!), od nowego roku zaznaczył w ordynacji podatkowej, że, owszem, jeżeli ostatni dzień terminu stosowanego na potrzeby podatkowe przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (czyli tak jak do tej pory), chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane