statystyki

Faktura od oszusta nie pomniejsza podatku

autor: Patrycja Dudek20.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:14

Organ nie ma obowiązku szacowania kosztów uzyskania przychodu, jeśli podatnik sam zaniedbał obowiązki dokumentacyjne – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, któremu fiskus zakwestionował zaliczenie do kosztów podatkowych wydatku na zakup materiałów budowlanych. Stwierdził, że faktura nie odzwierciedla rzeczywistej transakcji. Uzasadnił to tym, że dostawca był oszustem i trudnił się wystawianiem pustych faktur kosztowych. Dowodem na to był skazujący go wyrok sądu rejonowego.

Podatnik tłumaczył, że nic nie wiedział o oszustwach kontrahenta. Twierdził, że musi on prowadzić działalność gospodarczą, skoro kupił towary i następnie je odsprzedał, osiągając w ten sposób przychód, którego organy już nie kwestionują. Zdaniem podatnika skoro organ nie chce uznać faktur za dowód, to powinien sam oszacować koszt nabycia towarów i uwzględnić go w podstawie opodatkowania. Nie może być tak, że organ uznaje przychód ze sprzedaży towarów, a kwestionuje koszty związane z ich nabyciem – argumentował podatnik.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane