statystyki

Faktura nie decyduje o momencie dostawy

autor: Łukasz Zalewski18.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 18.12.2014, 07:49
Jeśli sprzedawca odmawia wydania towaru przed uregulowaniem zobowiązań, to nie można uznać, że dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Jeśli sprzedawca odmawia wydania towaru przed uregulowaniem zobowiązań, to nie można uznać, że dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.źródło: ShutterStock

Do dostawy towarów dochodzi dopiero wtedy, gdy nabywca może faktycznie i bez ograniczeń dysponować towarem – orzekł WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedaje płytki ceramiczne. Planował on wprowadzić do umów z kontrahentami specjalne postanowienia przewidujące, że po złożeniu zamówienia przez kupującego sprzedawca będzie wystawiał fakturę elektronicznie i w tym momencie będzie dochodzić do przeniesienia na kupującego prawa do dysponowania towarami jak właściciel. Zasadniczo kupujący miał mieć zagwarantowaną możliwość odebrania w każdej chwili płytek z magazynu sprzedawcy. Były jednak dwa wyjątki. Pierwszy miał dotyczyć sytuacji, w której na dzień planowanego odbioru nabywca miałby dług u sprzedawcy. Drugi wyjątek był przewidziany dla sytuacji, w której saldo zobowiązań kupującego przekroczy dostępny dla niego limit kredytowy. W obu wypadkach sprzedawca miałby prawo odmówić wydania płytek kupującemu, wezwać go do zapłaty w wyznaczonym terminie, a po jego bezskutecznym upływie mógłby odstąpić od umowy sprzedaży. Podatnik chciał wiedzieć, czy w takiej sytuacji wystawienie przez niego faktury będzie oznaczać powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Miał świadomość tego, że od 1 stycznia 2014 r. obowiązek ten nie powstaje w momencie wystawienia faktury. Był natomiast przekonany, że kontrahenci mogą postanowić o tym w umowie i że będzie to dla nich wiążące. Tym samym z chwilą wystawienia faktury doszłoby do dostawy towarów.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane