Przeszło 90 procent rynku hazardu online w Polsce jest nielegalne - ostrzega Służba Celna. Uczestnicy gier w Internecie bardzo często nie są świadomi tego, że robią coś niezgodnego z prawem.

Gracze rejestrując się na portalach akceptują regulamin nie czytając go - mówi Michał Szodakierski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie: „Tylko cztery podmioty organizujące w Polsce gry przez Internet są legalne. Można je znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów".

Nie tylko zakazane jest uczestnictwo w grach w Internecie, ale również organizowanie hazardu w sieci - dodaje Michał Szodakierski: „Cały rynek nielegalnych gier szacowany jest na około 300 milionów złotych. Gry mogą być ustawione, wtedy mamy do czynienia z praniem brudnych pieniędzy".

Szczecińska Służba Celna posiada dane 24 tysięcy nielegalnych graczy oraz 17 tysięcy osób, które osiągnęły w ten sposób zysk. W ponad 1100 przypadkach podjęto dochodzenie. Zapadły trzy skazujące wyroki. Oskarżonym za udział w nielegalnych grach hazardowych grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, kara pozbawienia wolności do lat trzech lub łączenie obu tych kar.