statystyki

Bank to nie pośrednik kojarzący pożyczkobiorców i depozytariuszy

autor: Katarzyna Bajak29.12.2014, 08:08; Aktualizacja: 29.12.2014, 09:12
Spór toczył się o podstawę opodatkowania w VAT.

Spór toczył się o podstawę opodatkowania w VAT.źródło: ShutterStock

Udzielając kredytu lub pożyczki, instytucja finansowa występuje wprost w roli pożyczkodawcy, a nie podmiotu pośredniczącego – orzekł NSA.

Spór toczył się o podstawę opodatkowania w VAT. Bank uważał, że jest nią – poza ewentualną prowizją – różnica pomiędzy wartością należnych mu odsetek z tytułu udzielonych pożyczek i kredytów a wartością odsetek należnych depozytariuszom z tytułu zdeponowanych w banku pieniędzy.

Wskazywał, że w świetle art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT bank powinien zostać uznany za pośrednika świadczącego usługi polegające na gromadzeniu depozytów, a z drugiej strony za oferującego usługi polegające na udzielaniu kredytów. W konsekwencji za podstawę opodatkowania należy uznać kwotę prowizji lub inną postać wynagrodzenia. W tej sprawie będzie to spread rozumiany jako różnica pomiędzy wartością odsetek otrzymanych przez bank od kredytobiorców a wartością odsetek zapłaconych depozytariuszom.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że podstawą opodatkowania, poza ewentualną prowizją, będzie kwota odsetek od udzielonych kredytów i pożyczek. Bank występuje bowiem wprost w roli pożyczkodawcy, a nie podmiotu pośredniczącego, kojarzącego dwie strony transakcji. Zdaniem dyrektora gdy bank udziela pożyczek i kredytów, to bez wątpienia nie mamy do czynienia z pośrednictwem, nawet gdy do tego celu są wykorzystywane środki pieniężne ulokowane w formie depozytów bankowych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • serty(2014-12-29 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane