Dopóki spółka komandytowa bądź komandytowo-akcyjna nie złoży rocznego zeznania za 2021 r., dopóty nie będzie mogła pomniejszyć podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego od zysku wypłaconego komplementariuszowi – zwracają uwagę eksperci.

Taki może być skutek przesunięcia do 30 czerwca terminu na złożenie zeznań CIT-8 i CIT-8AB (składanego przez podatkowe grupy kapitałowe). Minister finansów podpisał już rozporządzenie w sprawie tego przesunięcia. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 639.
Stratny wspólnik
Odroczenie terminu złożenia zeznania i wpłaty CIT jest dobrą wiadomością dla spółek, także komandytowych, które od ubiegłego roku są traktowane jako podatnicy podatku dochodowego.
Nie jest to jednak dobra nowina dla ich wspólników (a także wspólników SKA), a konkretnie dla komplementariuszy. Co do zasady płacą oni zryczałtowany 19-proc. podatek od przychodów z udziału w zyskach spółki. Komplementariusz ma jednak prawo pomniejszyć ten podatek o daninę należną od dochodu spółki – proporcjonalnie do swojego udziału w jej zysku (zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT).
– Problem polega na tym, że bez rocznego rozliczenia CIT przez spółkę nie można pomniejszyć podatku komplementariusza – zwraca uwagę Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers.
Brak formularzy
Jedynym rozwiązaniem byłoby tu złożenie CIT-8 przez spółkę szybciej, niż zakłada to podpisane właśnie przez ministra rozporządzenie.
Obecnie jeszcze jest to niemożliwe, bo ministerstwo nie opublikowało jeszcze elektronicznego formularza CIT-8 w wersji nr 31. Na platformie e-Deklaracje udostępnione jest zeznanie w wersji nr 30, które dotyczy rozliczeń za 2020 r.
Będzie nadpłata
Jeżeli więc spółka teraz chce wypłacić komplementariuszowi zysk za 2021 r., to musi potrącić 19-proc. podatek bez potrącenia swojej części CIT.
– Dopiero gdy spółka złoży CIT-8, wspólnik będzie mógł wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – wyjaśnia Jarosław Ziółkowski.
Przesunięte terminy
Przesunięcie do 30 czerwca br. terminu na złożenie zeznań CIT-8 i CIT-8AB oraz zapłatę podatku ma zastosowanie do podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r.
Dotyczy ono także podatników ryczałtu od dochodów spółek (zwanego potocznie estońskim CIT), których pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 1 marca 2022 r. Mogą oni złożyć deklarację o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu (CIT-8E) również do 30 czerwca br.
Wtedy też upłynie czas na wykazanie przez spółki płacące estoński CIT podatkowych przychodów, kosztów oraz dochodów z przekształcenia. Automatycznie przesunął się więc także termin na zapłatę podatku należnego od dochodu z przekształcenia.
Przypomnijmy, że o trzy miesiące zostały już przesunięte terminy dotyczące sprawozdań finansowych (sporządzenie i opublikowanie). Wynika to z rozporządzenia ministra finansów z 7 marca 2022 r. (Dz.U. poz. 561). Pisaliśmy o tym w artykule „Terminy dotyczące sprawozdań już przesunięte” (DGP nr 50/2022).©℗
Etap legislacyjny
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – opublikowane w Dz.U. poz. 639