statystyki

Jeden urzędnik tej samej sprawie może przyglądać się tylko raz

autor: Patrycja Dudek26.11.2014, 07:50; Aktualizacja: 26.11.2014, 09:11
Urzędnik, szpieg

Sąd uznał skargę, ale z innych powodów niż te, na które powoływała się firma.źródło: ShutterStock

Osoby, które podpisały postanowienie o odmowie wydania interpretacji, nie mogą brać żadnego, choćby technicznego, udziału w postępowaniu zażaleniowym – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Izba Skarbowa w Warszawie uznała jednak, że zadane przez nią pytanie bardziej dotyczy osób trzecich niż jej samej i odmówiła wszczęcia postępowania. Postanowienie podpisały cztery osoby, w tym naczelnik wydziału jako wydający decyzję. Spółka złożyła zażalenie, ale znów uzyskała odpowiedź negatywną, dlatego wniosła skargę do WSA w Warszawie.

Sąd uznał skargę, ale z innych powodów niż te, na które powoływała się firma. Zauważył, że postanowienie drugiej instancji zostało wydane z udziałem tej samej osoby, która rozpatrywała sprawę w pierwszej instancji. Co prawda tym razem wydającym decyzję był kto inny niż naczelnik, ale jego podpis widniał wśród innych. Sąd uznał, że izba skarbowa naruszyła zasady postępowania, bo naczelnik w ogóle nie powinien brać udziału w załatwianiu sprawy w drugiej instancji. Powołał się przy tym na art. 130 par. 1 pkt 6 ordynacji podatkowej.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane