statystyki

Jeden urzędnik tej samej sprawie może przyglądać się tylko raz

autor: Patrycja Dudek26.11.2014, 07:50; Aktualizacja: 26.11.2014, 09:11
Urzędnik, szpieg

Sąd uznał skargę, ale z innych powodów niż te, na które powoływała się firma.źródło: ShutterStock

Osoby, które podpisały postanowienie o odmowie wydania interpretacji, nie mogą brać żadnego, choćby technicznego, udziału w postępowaniu zażaleniowym – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Izba Skarbowa w Warszawie uznała jednak, że zadane przez nią pytanie bardziej dotyczy osób trzecich niż jej samej i odmówiła wszczęcia postępowania. Postanowienie podpisały cztery osoby, w tym naczelnik wydziału jako wydający decyzję. Spółka złożyła zażalenie, ale znów uzyskała odpowiedź negatywną, dlatego wniosła skargę do WSA w Warszawie.

Sąd uznał skargę, ale z innych powodów niż te, na które powoływała się firma. Zauważył, że postanowienie drugiej instancji zostało wydane z udziałem tej samej osoby, która rozpatrywała sprawę w pierwszej instancji. Co prawda tym razem wydającym decyzję był kto inny niż naczelnik, ale jego podpis widniał wśród innych. Sąd uznał, że izba skarbowa naruszyła zasady postępowania, bo naczelnik w ogóle nie powinien brać udziału w załatwianiu sprawy w drugiej instancji. Powołał się przy tym na art. 130 par. 1 pkt 6 ordynacji podatkowej.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane