statystyki

Zarobkowa sprzedaż gruntów jest opodatkowana PIT

autor: Patrycja Dudek26.11.2014, 07:45; Aktualizacja: 26.11.2014, 09:09
Urząd skarbowy uznał, że mężczyźni prowadzą niezgłoszoną do opodatkowania działalność.

Urząd skarbowy uznał, że mężczyźni prowadzą niezgłoszoną do opodatkowania działalność.źródło: ShutterStock

Zbycie gospodarstwa rolnego jest zwolnione z podatku tylko wtedy, gdy nie ma związku z działalnością gospodarczą – przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny w kilku wyrokach.

Chodziło o spokrewnionych ze sobą mężczyzn, którzy na terenie dwóch województw kupowali i w krótkim czasie odsprzedawali nieruchomości rolne. Podatnicy ci nie zarejestrowali działalności gospodarczej, bo uważali, że jej nie prowadzą. Od sprzedanych gruntów nie płacili też podatku dochodowego, bo byli przekonani, że taka sprzedaż jest objęta zwolnieniem z PIT.

Urząd skarbowy uznał, że mężczyźni prowadzą niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami. W związku z tym zażądał od każdego z nich zapłaty PIT od sprzedaży gruntów wraz z odsetkami.

Podatnicy nie polemizowali ze skarbówką co do tego, czy prowadzony przez nich handel ma znamiona działalności gospodarczej. Nie zgadzali się natomiast z tym, że w ich sprawie nie ma zastosowania zwolnienie. Powołali się na art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Mężczyźni byli zdania, że przepis ten ma zastosowanie bez względu na to, czy nieruchomości są sprzedawane w ramach działalności gospodarczej, czy poza nią.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane