statystyki

Kawa i herbata nie wchodzą w zakres usługi zakwaterowania. Trzeba od nich opłacać wyższy podatek

autor: Patrycja Dudek25.11.2014, 07:50; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:42
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który organizował dla uczestników kursów szkoleniowych pobyty wraz z wyżywieniem.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który organizował dla uczestników kursów szkoleniowych pobyty wraz z wyżywieniem.źródło: ShutterStock

Ujęcie różnych świadczeń w jednej umowie nie przesądza o tym, że jest to usługa kompleksowa, z jedną stawką VAT – orzekł NSA.

Sąd przypomniał, że ze świadczeniem złożonym mamy do czynienia wyłącznie wtedy, gdy usługa pomocnicza służy lepszemu wykorzystaniu świadczenia głównego i nie jest celem samym w sobie.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który organizował dla uczestników kursów szkoleniowych pobyty wraz z wyżywieniem. Oprócz tego w trakcie szkoleń serwował im kawę i herbatę. Uważał, że wykonuje usługę kompleksową, w ramach której świadczeniem głównym są usługa zakwaterowania z wyżywieniem, a usługą pomocniczą serwis kawy i herbaty. Dlatego za całość wystawiał jedną, zbiorczą fakturę ze stawką 8 proc. VAT. Wszystko klasyfikował pod kodem PKWiU 5520 właściwym dla usług zakwaterowania.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się ani z tą klasyfikacją, ani z wysokością podatku. Orzekł, że stawka 8 proc. dotyczy wyłącznie usług zakwaterowania i wyżywienia, natomiast serwis kawy i herbaty jest objęty 23-proc. VAT bez względu na to, której usłudze towarzyszy, bo nie jest niezbędny względem żadnej z nich.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane