statystyki

Kawa i herbata nie wchodzą w zakres usługi zakwaterowania. Trzeba od nich opłacać wyższy podatek

autor: Patrycja Dudek25.11.2014, 07:50; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:42
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który organizował dla uczestników kursów szkoleniowych pobyty wraz z wyżywieniem.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który organizował dla uczestników kursów szkoleniowych pobyty wraz z wyżywieniem.źródło: ShutterStock

Ujęcie różnych świadczeń w jednej umowie nie przesądza o tym, że jest to usługa kompleksowa, z jedną stawką VAT – orzekł NSA.

Sąd przypomniał, że ze świadczeniem złożonym mamy do czynienia wyłącznie wtedy, gdy usługa pomocnicza służy lepszemu wykorzystaniu świadczenia głównego i nie jest celem samym w sobie.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który organizował dla uczestników kursów szkoleniowych pobyty wraz z wyżywieniem. Oprócz tego w trakcie szkoleń serwował im kawę i herbatę. Uważał, że wykonuje usługę kompleksową, w ramach której świadczeniem głównym są usługa zakwaterowania z wyżywieniem, a usługą pomocniczą serwis kawy i herbaty. Dlatego za całość wystawiał jedną, zbiorczą fakturę ze stawką 8 proc. VAT. Wszystko klasyfikował pod kodem PKWiU 5520 właściwym dla usług zakwaterowania.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się ani z tą klasyfikacją, ani z wysokością podatku. Orzekł, że stawka 8 proc. dotyczy wyłącznie usług zakwaterowania i wyżywienia, natomiast serwis kawy i herbaty jest objęty 23-proc. VAT bez względu na to, której usłudze towarzyszy, bo nie jest niezbędny względem żadnej z nich.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane