Przyjęta przez posłów nowelizacja nakazuje płatnikom pobierać zaliczki na PIT od dochodów pracowników, zleceniobiorców i emerytów według zasad z 2021 r. Wprowadza też zasadę, że PIT-2 można złożyć w trakcie roku.

Nowelizacją z 27 stycznia br. zajmie się teraz Senat.
Przede wszystkim przenosi ona do ustawy o PIT treść rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. poz. 28).
Rozwiązanie ustawowe będzie miało zastosowanie do zaliczek, począwszy od lutego br. Za styczeń płatnicy mają stosować rozporządzenie z 7 stycznia.
Polski Ład. Logo / Dziennik Gazeta Prawna
Chodzi o zaliczki od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom, emerytom i zleceniobiorcom, pod warunkiem że przychód takiej osoby nie przekracza 12 800 zł miesięcznie.
Ustawa – tak jak dotychczasowe rozporządzenie – nakłada na płatników obowiązek liczenia i porównywania zaliczek na PIT według zasad z 2021 r. i z 2022 r. Płatnicy mają pobierać i odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na PIT w tej wysokości, która jest niższa. Jeżeli niższa jest ta z 2021 r., to nadwyżkę zaliczki obliczonej według Polskiego Ładu mają potrącić dopiero w późniejszych miesiącach – wtedy, gdy podatnicy zaczęliby zyskiwać na Polskim Ładzie.
W nowelizacji jest również zwolnienie płatników z obowiązku poboru i wpłacenia nadwyżki zaliczki w tej części, w jakiej nie pobiorą jej do 31 grudnia 2022 r. W rozporządzeniu tego rozwiązania zabrakło, na co zwróciliśmy uwagę w artykule „Termin odroczony, ale kto dopłaci podatek?” (DGP nr 11/2021).
Zmiana dotyczy także PIT-2. Obecnie z art. 32 ust. 3 ustawy o PIT wynika, że pracownik może złożyć to oświadczenie tylko przed pierwszą wypłatą u danego pracodawcy. Po zmianach oświadczenie PIT-2 będzie można złożyć również później, w trakcie roku i płatnik będzie musiał zacząć pomniejszać zaliczki na PIT pracownika o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (obecnie jest to 425 zł).
Nowelizacja przewiduje również obniżenie o ok. 30 proc. stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin – miedzi i srebra. Dzięki niej KGHM ma zapłacić w tym roku o ok. 726 mln zł mniej podatku.
Zmienia też ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wprowadza nowy instrument wsparcia dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, który rekompensuje zmniejszenie im wpływów z PIT.
Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Nowelizacja z 27 stycznia 2022 r. ustawy o PIT, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin – trafiła do Senatu