statystyki

Likwidacja szkód bez podatku od towarów i usług

autor: Katarzyna Bajak04.11.2014, 07:25; Aktualizacja: 04.11.2014, 12:03
podatki, finanse, świat

podatki, finanse, światźródło: ShutterStock

Wadliwe wdrożenie dyrektywy VAT pozwala polskim podatnikom korzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej – potwierdził NSA w Warszawie.

NSA odmówił skierowania w tej sprawie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przypomniał, że TSUE zajmował się już podobną kwestią w wyroku z 20 listopada 2003 r. (sygn. akt C-8/01).

Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się zawodowo oceną ryzyka ubezpieczeniowego i szacowaniem strat. Na podstawie udzielonych mu zleceń i pełnomocnictw, w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela, wykonywał on czynności w zakresie likwidacji szkód, w tym m.in.: na miejscu zdarzenia ustalał okoliczności i skutki zdarzenia, wysokość i rozmiar szkody, opisywał zakres uszkodzeń, sporządzał dokumentację fotograficzną, zbierał i przekazywał ubezpieczycielowi dokumentację potwierdzającą szkodę. Od każdego zlecenia otrzymywał wynagrodzenie ryczałtowe.

Podatnik był przekonany, że może nie płacić podatku, na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 37 tej ustawy. Przepis ten zwalnia z VAT usługi pomocnicze do usługi ubezpieczeniowej stanowiące jej element, które same stanowią odrębną całość i są właściwe oraz niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane