statystyki

Likwidacja szkód bez podatku od towarów i usług

autor: Katarzyna Bajak04.11.2014, 07:25; Aktualizacja: 04.11.2014, 12:03
podatki, finanse, świat

podatki, finanse, światźródło: ShutterStock

Wadliwe wdrożenie dyrektywy VAT pozwala polskim podatnikom korzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej – potwierdził NSA w Warszawie.

NSA odmówił skierowania w tej sprawie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przypomniał, że TSUE zajmował się już podobną kwestią w wyroku z 20 listopada 2003 r. (sygn. akt C-8/01).

Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się zawodowo oceną ryzyka ubezpieczeniowego i szacowaniem strat. Na podstawie udzielonych mu zleceń i pełnomocnictw, w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela, wykonywał on czynności w zakresie likwidacji szkód, w tym m.in.: na miejscu zdarzenia ustalał okoliczności i skutki zdarzenia, wysokość i rozmiar szkody, opisywał zakres uszkodzeń, sporządzał dokumentację fotograficzną, zbierał i przekazywał ubezpieczycielowi dokumentację potwierdzającą szkodę. Od każdego zlecenia otrzymywał wynagrodzenie ryczałtowe.

Podatnik był przekonany, że może nie płacić podatku, na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 37 tej ustawy. Przepis ten zwalnia z VAT usługi pomocnicze do usługi ubezpieczeniowej stanowiące jej element, które same stanowią odrębną całość i są właściwe oraz niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane