statystyki

Zwolnienia z VAT: Nowa definicja pierwszego zasiedlenia

autor: Patrycja Dudek03.11.2014, 07:45; Aktualizacja: 03.11.2014, 10:12
nieruchomości, dom, mieszkanie

Przepis definiujący pierwsze zasiedlenie wskazuje na dość wąskie rozumienie tego pojęciaźródło: ShutterStock

Najnowszy wyrok NSA to szansa dla wielu podatników na zwolnienie z VAT. Kładzie kres dotychczasowym interpretacjom fiskusa i większości sądów.

To ważny wyrok dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wybudowali lub zmodernizowali budynek lub budowlę i udostępniali je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wykładnia fiskusa jest niesprawiedliwa, bo oznacza, że ze zwolnienia nie mógłby skorzystać na przykład ten, kto wcześniej odpłatnie udostępniał nieruchomość przez dziesięć lat, odprowadzając od tego VAT do urzędu skarbowego. Za to ten, kto wynająłby ją na dwa lata, miałby prawo do preferencji przy sprzedaży. Tymczasem w przepisie chodzi o to, żeby nieruchomość była wcześniej używana – wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski (sygn. I FSK 1545/13).

Problem z przepisem

Kwestia ta od dawna budziła wątpliwości podatników. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie jest zwolniona z podatku dostawa budynków, budowli lub ich części dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a także wtedy gdy od pierwszego zasiedlenia upłynęło mniej niż dwa lata. Ustawa o VAT definiuje pierwsze zasiedlenie jako oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, po wybudowaniu lub zmodernizowaniu budowli (art. 2 pkt 14).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane