statystyki

Sprzedaż samochodu prywatnego nie zawsze jest zwolniona z podatku

autor: Agnieszka Pokojska30.10.2014, 18:00; Aktualizacja: 30.10.2014, 18:26
Podstawą zapłaty PIT w takim przypadku jest przychód (tj. cena wskazana w umowie sprzedaży) pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia i koszty nabycia.

Podstawą zapłaty PIT w takim przypadku jest przychód (tj. cena wskazana w umowie sprzedaży) pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia i koszty nabycia.źródło: ShutterStock

W maju tego roku kupiłem samochód osobowy. Jednak od tego czasu moja sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. We wrześniu straciłem pracę i muszę sprzedać auto. Czy w związku z tym będę musiał zapłacić podatek dochodowy? Czy muszę też rozliczyć jakieś inne podatki, np. ten od czynności cywilnoprawnych – pyta pan Kamil.

Jeżeli pan Kamil sprzeda samochód przed 1 grudnia br. (tj. do 30 listopada), a w wyniku tej transakcji powstanie dochód, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT wynika bowiem, że przychód do opodatkowania powstaje tylko wtedy, gdy sprzedaż rzeczy używanych (z wyłączeniem nieruchomości) następuje przed upływam pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym ta rzecz została nabyta.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane