statystyki

Każdy może się odwołać od błędnej decyzji fiskusa

autor: Łukasz Zalewski27.10.2014, 17:00
Przepisy ordynacji podatkowej określają, co należy zawrzeć w odwołaniu (art. 222). Musi ono zawierać zarzuty oraz dowody uzasadniające odwołanie.

Przepisy ordynacji podatkowej określają, co należy zawrzeć w odwołaniu (art. 222). Musi ono zawierać zarzuty oraz dowody uzasadniające odwołanie.źródło: ShutterStock

Pan Janusz otrzymał od naczelnika urzędu skarbowego decyzję dotyczącą wymiaru podatku od spadków i darowizn. Urząd twierdzi, że nasz czytelnik musi go zapłacić od spadku po babci, która zmarła 11 kwietnia 2013 r., bo do 11 października nie zgłosił nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. A jest to warunek zwolnienia z rozliczenia z urzędem. Podatnik jest przeciwnego zdania. Zwraca uwagę, że orzeczenie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło się w kwietniu 2014 r., a w maju złożył stosowną deklarację naczelnikowi US. – Chcę się odwołać od jego decyzji, ale nie wiem, jak to zrobić w praktyce – pisze pan Janusz.

Zwolnienie, z którego chce skorzystać czytelnik, dotyczy członków najbliższej rodziny. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn daniny fiskusowi nie muszą płacić m.in. spadkobiercy, jeśli odziedziczą spadek po małżonku, zstępnych (np. syn, córka), wstępnych (rodzice, babcia, dziadek), rodzeństwie, ojczymie oraz macosze. Przepis określa jednak pewne warunki, które musi spełnić zainteresowany, aby skorzystać ze zwolnienia. Przede wszystkim trzeba zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (w praktyce – sądu rejonowego).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane