Wydatki niezbędne do przejęcia innego podmiotu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności operacyjnej – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła spółki, która jest podmiotem dominującym w grupie kapitałowej i w ramach strategii rozwoju zakłada przejmowanie innych podmiotów (tzw. akwizycje). Od czasu do czasu kupuje więc udziały (akcje) w podmiotach działających w tym samym co ona sektorze gospodarki.
Transakcje te wymagają odpowiedniego przygotowania, w związku z tym spółka kupuje usługi doradcze, prawne, w tym związane z przeprowadzonym w przejmowanym podmiocie due diligence. Ponosi też wydatki na spłatę odsetek od finansowania udzielonego jej na nabycie udziałów lub akcji. Ponadto kupuje polisy ubezpieczeniowe, które mają ją zabezpieczyć przed ryzykami podatkowymi oraz prawno-biznesowymi. Obciążają ją też różnice kursowe, gdy za kupowane udziały i akcje płaci w walutach obcych.
Spółka uważała, że wszystkie te wydatki transakcyjne to koszty pośrednie, więc nie ma do nich zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Przepis ten wyłącza z podatkowych kosztów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji), ale – jak argumentowała spółka – dotyczy on jedynie tych wydatków, które pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów lub akcji. Z kosztów nie zostały wyłączone wydatki transakcyjne, pośrednio związane z nabyciem udziałów lub akcji – przekonywała spółka.
Uważała, że powinny one obniżać jej przychody z działalności operacyjnej, bo celem akwizycji jest zwiększenie osiąganych przychodów z tej działalności, a nie osiąganie zysków kapitałowych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z nią, że są to koszty pośrednie. Uznał natomiast, że powinny one obniżać przychody z zysków kapitałowych, a nie z działalności operacyjnej. Stwierdził bowiem, że wymienione w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT zdarzenia generujące przychody z zysków kapitałowych należy rozumieć szeroko i przyporządkować do nich również koszty transakcyjne.
Interpretację tę uchylił WSA w Rzeszowie. Podkreślił, że z art. 7b ust. 1 ustawy o CIT wcale nie wynika, by każdego rodzaju wydatek transakcyjny, w tym dotyczący zdarzeń, które jedynie w niewielkim stopniu mają faktyczny związek z tą kategorią przychodów, należało przyporządkować do zysków kapitałowych.
Sąd orzekł, że w takiej sytuacji należy stosować ogólne zasady, wynikające z art. 15 ust. 1, ust. 2, ust. 2a i ust. 2b ustawy o CIT.
Tak samo orzekł NSA w wyrokach z 29 lipca 2021 r. (sygn. akt II FSK 37/19) oraz z 20 lipca br. (sygn. akt II FSK 2627/20).
Wyrok rzeszowskiego WSA jest nieprawomocny.

orzecznictwo

Wyrok WSA w Rzeszowie z 18 listopada 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 675/21. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia