Malinowski: Rozwiązania ograniczające nieprawidłowości w VAT uderzają w uczciwe firmy

autor: Łukasz Zalewski29.09.2014, 08:57; Aktualizacja: 29.09.2014, 09:03
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RPźródło: Materiały Prasowe

Większość rozwiązań mających ograniczyć nieprawidłowości w VAT uderza nie w oszustów, lecz w uczciwe firmy - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Przedsiębiorcy z niektórych branż narzekają na brak dialogu z Ministerstwem Finansów. Twierdzą, że resort nie chce wprowadzić zmian, które ułatwiłyby im życie, a które jednocześnie byłyby korzystne dla budżetu państwa.

To rzeczywiście jest nasza polska pięta achillesowa i moim zdaniem praprzyczyna wielu nietrafnych decyzji, których można byłoby uniknąć. Jasne, że podatki to delikatna materia, ale pracodawcy zawsze deklarowali – i deklarują – chęć współpracy przy tworzeniu jak najlepszego prawa. Okazuje się to niełatwym zadaniem – choćby dlatego że przedsiębiorcy nie wiedzą o tym, iż się odbywają konsultacje, więc siłą rzeczy nie mogą w nich uczestniczyć. Dlatego podjęliśmy decyzję o powołaniu Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, będącego ciałem doradczym dla przedsiębiorców. W jego gronie znajdują się najlepsi specjaliści, którzy na co dzień zajmują się prawem podatkowym. Ich zadaniem będzie dialog z rządem, Sejmem, Senatem i ministerstwami; przedstawianie wnikliwych, merytorycznych ocen zarówno projektowanych przepisów, jak i tych już obowiązujących.

Problemem są oszustwa w VAT. Tracą na nich i budżet państwa, i uczciwie działający przedsiębiorcy. Ci ostatni często są pozbawiani prawa do odliczenia VAT, jeśli kupią towar od kontrahenta, a w łańcuchu dostaw pojawił się oszust. Jakie tu są możliwości dialogu z fiskusem?


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Winston(2014-09-30 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    niestety jest w tym sporo racji uczciwe firmy mają rzucane kłody pod nogi i cierpią za winy innych

    Odpowiedz
  • td4w(2014-10-28 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    uczciwe firmy biorą na siebie winny tych którzy psują ich opinię i bardzo szkoda że mało osób lub organizacji mówi o tej sytuacji

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane