statystyki

Malinowski: Rozwiązania ograniczające nieprawidłowości w VAT uderzają w uczciwe firmy

autor: Łukasz Zalewski29.09.2014, 08:57; Aktualizacja: 29.09.2014, 09:03
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RPźródło: Materiały Prasowe

Większość rozwiązań mających ograniczyć nieprawidłowości w VAT uderza nie w oszustów, lecz w uczciwe firmy - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Przedsiębiorcy z niektórych branż narzekają na brak dialogu z Ministerstwem Finansów. Twierdzą, że resort nie chce wprowadzić zmian, które ułatwiłyby im życie, a które jednocześnie byłyby korzystne dla budżetu państwa.

To rzeczywiście jest nasza polska pięta achillesowa i moim zdaniem praprzyczyna wielu nietrafnych decyzji, których można byłoby uniknąć. Jasne, że podatki to delikatna materia, ale pracodawcy zawsze deklarowali – i deklarują – chęć współpracy przy tworzeniu jak najlepszego prawa. Okazuje się to niełatwym zadaniem – choćby dlatego że przedsiębiorcy nie wiedzą o tym, iż się odbywają konsultacje, więc siłą rzeczy nie mogą w nich uczestniczyć. Dlatego podjęliśmy decyzję o powołaniu Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, będącego ciałem doradczym dla przedsiębiorców. W jego gronie znajdują się najlepsi specjaliści, którzy na co dzień zajmują się prawem podatkowym. Ich zadaniem będzie dialog z rządem, Sejmem, Senatem i ministerstwami; przedstawianie wnikliwych, merytorycznych ocen zarówno projektowanych przepisów, jak i tych już obowiązujących.

Problemem są oszustwa w VAT. Tracą na nich i budżet państwa, i uczciwie działający przedsiębiorcy. Ci ostatni często są pozbawiani prawa do odliczenia VAT, jeśli kupią towar od kontrahenta, a w łańcuchu dostaw pojawił się oszust. Jakie tu są możliwości dialogu z fiskusem?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Winston(2014-09-30 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    niestety jest w tym sporo racji uczciwe firmy mają rzucane kłody pod nogi i cierpią za winy innych

    Odpowiedz
  • td4w(2014-10-28 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    uczciwe firmy biorą na siebie winny tych którzy psują ich opinię i bardzo szkoda że mało osób lub organizacji mówi o tej sytuacji

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane