statystyki

Wyłudzenia VAT: Koniec pobłażania dla oszustów podatkowych

autor: Katarzyna Jędrzejewska15.09.2014, 18:00
Jedynym wyjątkiem uzasadniającym przyznanie praw do odliczenia VAT może być dobra wiara podatnika i jego należyta staranność.

Jedynym wyjątkiem uzasadniającym przyznanie praw do odliczenia VAT może być dobra wiara podatnika i jego należyta staranność.źródło: ShutterStock

Suchej nitki na firmach biorących udział w karuzelach podatkowych, znikających po wyłudzeniu VAT, nie zostawił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar.

W swojej opinii, wydanej w sprawie holenderskiej spółki (sygn. akt C 131/13), rzecznik odniósł się do przepisów poprzedniej, szóstej dyrektywy VAT. Zawarte w niej uwagi odnoszą się jednak w równym stopniu do obecnie obowiązującej dyrektywy 112.

Jak to działa

Rzecznik potwierdził, że oszustwa zdarzają się często przy dostawach wewnątrzwspólnotowych. Podał ich schemat:

Podmiot 1 dokonuje dostawy z państwa członkowskiego A do państwa członkowskiego B. Nie ma obowiązku zapłaty podatku w państwie A, bo dostawa wewnątrzwspólnotowa podlega zwolnieniu (w Polsce jest objęta stawką 0 proc. – przyp. red.) Ma jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tymi towarami. Może odjąć go od podatku należnego z tytułu innych transakcji lub wnieść o jego zwrot.

W państwie członkowskim B podmiot 2 dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego. Jest on opodatkowany według stawki obowiązującej w państwie B, lecz podatek ten może zostać natychmiast odliczony. W praktyce, w przypadku oszustwa, nabycie to nie zostaje nawet zadeklarowane. Podmiot 2 sprzedaje ten sam towar podmiotowi 3 w tym samym państwie członkowskim. Ponieważ transakcja ta jest opodatkowana, podmiot 2 wystawia fakturę podmiotowi 3 z ceną powiększoną o VAT, a następnie – wbrew obowiązkowi – nie wpłaca go do urzędu, tylko znika.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane