statystyki

Forma umowy nabycia lokalu może decydować o preferencji podatkowej

autor: Patrycja Dudek26.09.2014, 07:35; Aktualizacja: 26.09.2014, 08:56
dom, mieszkanie

Małżonkowie nabyli nieruchomość w 1992 r.źródło: ShutterStock

Data ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego wyznacza termin jego nabycia. Podatnik nie może twierdzić, że doszło do tego wcześniej, jeśli przydział nieruchomości nie jest udokumentowany na piśmie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w 1992 r. wprowadzili się do wybudowanego przez spółdzielnię szeregowca. W 2001 r. spółdzielnia w akcie notarialnym ustanowiła na ich rzecz spółdzielcze własnościowe prawo do domu. Niedługo potem małżonkowie sprzedali go. Wiedzieli, że zgodnie z art. 10 ust. 8 ustawy o PIT należy zapłacić podatek dochodowy od odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli do transakcji dochodzi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta. Uważali jednak, że w ich wypadku do nabycia doszło w 1992 r., więc 5-letni okres minął i nie muszą regulować PIT.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane