statystyki

Akcyzę należy zapłacić przed pierwszą rejestracją

autor: Patrycja Dudek16.09.2014, 07:15; Aktualizacja: 17.09.2014, 09:44
NSA: Nabycie używanego samochodu w innym państwie UE podlega akcyzie, ponieważ jego przedmiotem są pojazdy niezarejestrowane w Polsce.

NSA: Nabycie używanego samochodu w innym państwie UE podlega akcyzie, ponieważ jego przedmiotem są pojazdy niezarejestrowane w Polsce.źródło: ShutterStock

Pozwolenie czasowe nie jest dokumentem potwierdzającym rejestrację pojazdu. W związku z tym komisant, który sprowadza auto, musi zapłacić podatek – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który prowadził komis samochodowy. Przyjmował w komis auta z zagranicy i następnie je sprzedawał. W listopadzie i grudniu 2005 r. zbył 10 takich samochodów.

W związku z tym naczelnik Urzędu Celnego w Ciechanowie określił mu wysokość podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży tych aut przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju. Uznał, że obowiązek zapłaty akcyzy od samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium Polski ciąży w tym wypadku na komisancie.

Mężczyzna uważał, że doszło do nieporozumienia. Po pierwsze uznał, że sprawa już dawno się przedawniła. Po drugie twierdził, że nie musi płacić podatku, bo auta były zarejestrowane w Polsce na podstawie pozwolenia czasowego, które uzyskiwali komitenci, wstawiając auta do jego komisu. Tłumaczył, że pozwolenie czasowe jest odpowiednikiem rejestracji pojazdu.

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie zgodził się z nim, że akcyza od sprzedaży listopadowej już się przedawniła. Nie dotyczy to jednak transakcji z grudnia, bo bieg terminu przedawnienia został przerwany na skutek wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe. Zdaniem dyrektora izby nie miało w tej sprawie znaczenia późniejsze uniewinnienie podatnika.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane