statystyki

Fiskus może żądać od syndyka korekty CIT

autor: Agnieszka Pokojska11.09.2014, 07:31; Aktualizacja: 11.09.2014, 08:59

Upadłość dłużnika nie zwalnia z obowiązku korekty kosztów i wpłacenia z tego tytułu należnego podatku dochodowego – orzekł WSA w Poznaniu.

Spór dotyczył zastosowania w postępowaniu upadłościowym art. 15b ustawy o CIT, który nakazuje dłużnikom zmniejszyć koszty uzyskania przychodów, jeśli nie zapłacą kontrahentowi w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności (wynikającego najczęściej z faktury). Jeżeli termin jest dłuższy niż 60 dni, korekty trzeba dokonać przed upływem 90 dni od daty zaliczenia niezapłaconej kwoty do kosztów podatkowych.

Według syndyka, jeżeli korekta miałaby dotyczyć kosztów sprzed upadłości, to powinien on dokonać jedynie technicznego jej rozliczenia, natomiast nie powinien wpłacać z tego tytułu należnego podatku dochodowego. Zobowiązanie wobec urzędu skarbowego powinno być zaspokojone z masy upadłościowej, czyli dopiero w trzeciej kolejności – uważał syndyk. Wskazywał, że prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1112 ze zm.) zalicza do pierwszej kategorii tylko te należności publiczne, które powstały po ogłoszeniu upadłości. Natomiast te, które pojawiły się przed tą datą, są zaliczane do trzeciej kategorii.

Syndyk był zdania, że korekta wywołuje skutek w stosunku do zdarzeń przeszłych, związanych z zobowiązaniami, które już powstały. Jeżeli zatem dotyczy zdarzenia sprzed upadłości, to fiskus nie może zostać zaspokojony w pierwszej kolejności.

Inaczej twierdziły organy podatkowe. W ich przekonaniu nie ma znaczenia to, że korekta dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym dłużnik nie był jeszcze w upadłości likwidacyjnej.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane