statystyki

CIT: Zakłady opieki zdrowotnej, które zalegały ze składkami, płacą podatek

autor: Elżbieta Delert05.08.2014, 07:35; Aktualizacja: 05.08.2014, 09:17
NSA przyznał, że istotny wpływ na powstanie zaległości podatkowych w tych sprawach mogła mieć trudna sytuacja finansowa ZOZ, wynikająca z realizacji ustawy 203.

NSA przyznał, że istotny wpływ na powstanie zaległości podatkowych w tych sprawach mogła mieć trudna sytuacja finansowa ZOZ, wynikająca z realizacji ustawy 203.źródło: ShutterStock

ZOZ musi zapłacić CIT od kwoty, którą przeznacza na uiszczenie odsetek za zwłokę wobec ZUS, nawet jeżeli zaległość nie powstała z jego winy.

NSA orzekł, że kwota ta nie mieści się w zakresie działalności statutowej zakładu i dlatego nie może być zwolniona na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Chodziło ZOZ, w którym urząd kontroli skarbowej wykrył 5 tys. zł zaległości w CIT. Miało to związek z tym, że ZOZ zawarł z ZUS umowę o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Raty obejmowały także 27 tys. zł odsetek za zwłokę.

ZOZ nie zaliczył tych odsetek do kosztów uzyskania przychodów (nie pozwala na to art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT), ale też nie zapłacił od ich równowartości podatku. Uznał, że jest to dochód zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Zakwestionował to urząd.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane