statystyki

Jakie są koszty przy starcie firmy

autor: Łukasz Zalewski05.08.2014, 07:30; Aktualizacja: 05.08.2014, 09:25
Podatnikowi może grozić też odpowiedzialność karnoskarbowa, jeżeli umyślnie zaniżył daninę do zapłaty.

Podatnikowi może grozić też odpowiedzialność karnoskarbowa, jeżeli umyślnie zaniżył daninę do zapłaty.źródło: ShutterStock

Na początku działalności przedsiębiorcy mają zwykle więcej kosztów niż przychodów. Jednak nie wszystkie mogą być brane pod uwagę w rozliczeniu podatkowym.

Jeśli chodzi o te, które stanowią koszty podatkowe, niektóre mogą być rozliczane tylko w czasie (amortyzowane), a nie od razu. Z punktu widzenia biznesmenów najkorzystniejsze jest rozliczenie jednorazowe.

Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.), do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów – z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy o PIT oraz art. 16 ustawy o CIT.

W przypadku zakupu środków trwałych (budowle, budynki, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty), a więc np. komputera, trzeba też uważać na limit 3,5 tys. zł. Co do zasady, jeśli koszt nabycia lub wytworzenia środka trwałego nie przekracza tego pułapu, to można go zaliczyć od razu i w całości do kosztów podatkowych. Jeśli limit zostanie przekroczony, to środek trwały należy amortyzować – do kosztów zaliczamy wtedy systematycznie odpisy amortyzacyjne liczone od wartości początkowej (ceny zakupu lub kosztu wytworzenia) komputera czy innego środka.

Co jednak istotne, rozpoczynający działalność (a także mali podatnicy) mają prawo do jednorazowej amortyzacji niezależnie od limitu 3,5 tys. zł. Dotyczy to środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT (Klasyfikacji Środków trwałych), z wyłączeniem samochodów osobowych. Co do zasady, takie jednorazowe potrącenie lub kilka potrąceń łącznie nie może w sumie przekroczyć w odniesieniu do objętych nimi środków kwoty 50 tys. euro (czyli obecnie 211 tys. zł). Ta zasada ma zastosowanie w roku podatkowym, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji (do limitu 211 tys. zł nie wlicza się odpisów od środków, których wartość początkowa nie przekroczyła 3,5 tys. zł). W kolejnych latach po skorzystaniu z jednorazowej amortyzacji trzeba stosować już podstawowe zasady amortyzacji.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane