Przekazanie kwoty darowizny w obecności notariusza nie zastąpi przelewu ani przekazu pocztowego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Chodziło o podatniczkę, która dostała od matki i ojca pewną sumę pieniędzy. W ciągu sześciu miesięcy zgłosiła to naczelnikowi urzędu skarbowego. Liczyła, że będzie zwolniona z daniny na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm). Przepis ten zwalnia darowizny otrzymane od najbliższych członków rodziny, w tym od rodziców.
Naczelnik urzędu skarbowego nie uwzględnił jednak zwolnienia i wymierzył podatek. Stwierdził, że podatniczka nie udokumentowała otrzymania darowizny, ponieważ nie okazała dowodu przekazania pieniędzy na jej rachunek bankowy: potwierdzenia przelewu ani przekazu pocztowego. Wymaga tego art. 4a ust. 1 pkt 2 – wyjaśnił naczelnik.
Podatniczka odwołała się od tej decyzji, twierdząc, że nie było możliwości wykonania przelewu, ponieważ ma z rodzicami wspólny rachunek bankowy. Oświadczyła również, że zaliczka znajdowała się na rachunku, a większa część darowizny została przekazana w obecności notariusza, który sporządzał akt notarialny umowy kupna mieszkania nabywanego przez nią za podarowane pieniądze.
Dyrektor Izby Skarbowej uchylił decyzję naczelnika urzędu, ale z innych powodów. Wskazał, że w tym wypadku powinien być zastosowany art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy, który zwalnia z podatku darowiznę otrzymaną od ojca i od matki w łącznej wysokości do 19 274 zł (po 9637 zł od każdego z nich) w przypadku, gdy obdarowany w ciągu roku przeznaczył pieniądze na zakup mieszkania. Uwzględniając to zwolnienie, organ ustalił nową wysokość podatku.
Podatniczka zaskarżyła tę decyzję do sądu. Uważała, że powinna być w całości zwolniona z podatku. Twierdziła, że warunek z art. 4a ust. 1 pkt 2, który wymaga okazania przelewu lub przekazu pocztowego, ma charakter wyłącznie techniczny. Zarzucała organom podatkowym zbytni formalizm przy stosowaniu tego przepisu.
WSA oddalił jednak jej skargę. Stwierdził, że warunkiem całkowitego zwolnienia jest udokumentowanie darowizny. Przekaz gotówki w obecności notariusza nie spełnia przesłanek z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy – orzekł WSA. Dodał, że przepis jest jasny i precyzyjny, nie ma charakteru wyłącznie technicznego. Nie można go interpretować rozszerzająco, dodając niewskazane w przepisie sposoby na dokumentowanie otrzymania pieniędzy – podsumował sąd.
Wyrok nie jest prawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA z 30 lipca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 487/14, III SA/Wa 488/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia