statystyki

Spłata kredytu przez najbliższych to nie darowizna

autor: Agnieszka Pokojska01.08.2014, 07:05; Aktualizacja: 01.08.2014, 08:39
Złożenie formularza SD-Z2 jest wymagane, aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla darowizn od najbliższych.

Złożenie formularza SD-Z2 jest wymagane, aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla darowizn od najbliższych.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzice wspólnie z potomkiem zaciągnęli kredyt na zakup mieszkania, a następnie w całości go spłacą, dziecko nie musi składać SD-Z2 – wynika z wyjaśnień stołecznej izby skarbowej.

Złożenie formularza SD-Z2 jest wymagane, aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla darowizn od najbliższych. W sprawie, której dotyczy interpretacja, nie doszło jednak do darowizny, tylko zwolnienia z długu.

Chodziło o podatnika, który zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Ponieważ nie miał zdolności kredytowej, więc współkredytobiorcami zostali jego rodzice. Mimo że mieszkanie należało do syna, od samego początku to oni spłacali zaciągnięty kredyt (kapitał i odsetki).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że w takiej sytuacji solidarna spłata kredytu przez rodziców nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Syn nie musi więc składać SD-Z2.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane