statystyki

Podatek od nieujawnionych dochodów: Teraz trzeba poczekać na NSA

autor: Katarzyna Jędrzejewska30.07.2014, 07:59; Aktualizacja: 30.07.2014, 07:59

Jakie będą skutki odroczenia przez Trybunał Konstytucyjny utraty mocy obowiązującej przepisu uznanego za niekonstytucyjny? Sprawa nie jest oczywista

Spór co do tego trwa wśród prawników, w tym samych sędziów. Zwracali na to uwagę wczoraj zarówno sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, jak i zastępca prokuratora generalnego Andrzej Stankowski. Pytał o to nawet sam prezes trybunału Andrzej Rzepliński.

Zarówno sędzia Wrzesińska-Nowacka, jak i prokurator Andrzej Stankowski przyznali, że w tej sprawie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wątpliwości nie ma jedynie co do tego, że organy administracji (urzędy i izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej) będą musiały stosować przepis tak długo, jak długo on obowiązuje. Nakazuje im to art. 7 konstytucji („Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”).

Problem z konstytucją


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obywatel(2014-07-30 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo nie może osiągać korzyści stosując przepis niezgodny z konstytucją takie działanie organów państwa stanowi rażące naruszenie prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane