Projekt rozporządzenia mający ograniczyć m.in. oszustwa podatkowe przy sprzedaży oleju roślinnego trafił do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Chodzi o projekt rozporządzenia ministra finansów funduszy i polityki regionalnej w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów objętych systemem monitorowania przewozu.
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) wskazano, że rozwiązania zawarte w projekcie mają m.in. ograniczyć oszustwa podatkowe polegające na dokonaniu w dokumentach potwierdzających transakcję sprzedaży oleju roślinnego, np. rzepakowego, celowej zmiany danych dotyczących rodzaju sprzedawanego produktu - z oleju jadalnego, opodatkowanego stawką VAT 5 proc., na tzw. olej techniczny, opodatkowany stawką podstawową VAT w wysokości 23 proc.
W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że celem takiego procederu jest zawyżenie przez nieuczciwego sprzedawcę stawki podatku i pobranie tego podatku od nabywcy w wyższej wysokości, przy czym podatek ten nie zostaje odprowadzony do budżetu państwa.
Projekt rozporządzenia przewiduje ponadto obowiązek wprowadzenia sześciocyfrowego kodu dla towarów będących odpadami przekazywanymi do dalszego przetworzenia albo utylizacji, np. dla przepracowanych olejów zbieranych z warsztatów samochodowych.
W projekcie została też rozszerzona lista towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania, o gaz LPG - propan, butan albo mieszaninę propanu-butanu, bez względu na ich ilość w przesyłce.
“Istnieje potrzeba by podmioty zaangażowane w przewóz towarów podawały dane pozwalające na identyfikację faktycznej ilości transportowanego gazu, co pozwoli na zapobieganie potencjalnym nadużyciom w tym zakresie” - wskazano w OSR.