statystyki

Oszukani na dożywociu tracą podwójnie

autor: Mariusz Szulc15.07.2014, 07:45; Aktualizacja: 15.07.2014, 09:07

Najpierw okazało się, że starsza osoba, która zawarła taką umowę, ma płacić PIT. Teraz, że nie może się z niej wycofać bez konsekwencji podatkowych

Według organów podatkowych ten, kto rozwiąże zawartą wcześniej umowę dożywocia i będzie chciał zawrzeć kolejną, musi odczekać pięć lat, by nie zapłacić podatku. Nie ma też możliwości odzyskania podatku, który musiał uiścić z tytułu zbycia nieruchomości na podstawie pierwszej umowy.

Problem dotyczy głównie osób starszych, które przenoszą własność swoich mieszkań w zamian za dożywotnią opiekę. Zdaniem fiskusa jest to forma odpłatnego zbycia nieruchomości, od której należy się podatek. Podatnicy są najczęściej innego zdania.

Wyroki w tej sprawie są rozbieżne. Niektóre sądy uważają, że w ogóle nie ma mowy o podatku (tak np. NSA w wyroku z 25 lutego 2014 r., sygn. akt II FSK 211/12). Niektóre każą go zapłacić od wartości świadczeń, które senior otrzyma w zamian za przekazanie mieszkania (tak NSA w wyroku z 4 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 749/12).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane