statystyki

Zajęcie konta przez nieuprawniony organ podatkowy nie przerywa biegu przedawnienia

autor: Łukasz Zalewski09.07.2014, 07:41; Aktualizacja: 09.07.2014, 09:09
książki, prawo, sprawiedliwość

Prawoźródło: ShutterStock

Jeśli konto podatnika zajmie nieuprawniony organ podatkowy, to nie spowoduje to przerwania biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego – orzekł sąd.

Sprawa dotyczyła spółki, wobec której prezydent miasta wszczął postępowanie podatkowe. Wskazał, że w deklaracji na podatek od nieruchomości za 2007 r. spółka podała niższą wartość budowli – kabla położonego w kanalizacji kablowej – niż w deklaracji za 2006 r. Spółka nie wyjaśniła, skąd wzięła się różnica, więc organ przyjął wartość z 2006 r. i na tej podstawie wydał decyzję określającą zobowiązanie za 2007 r.

Spółka dwukrotnie odwoływała się do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO), a uzyskując niekorzystną dla siebie decyzję, złożyła skargę do sądu.

W drugiej skardze podniosła, że jej konto bankowe zajął organ niewłaściwy w sprawie. Zarobił to naczelnik urzędu skarbowego, a powinien prezydent miasta. Z tego powodu spółka uznała, że z końcem 2012 r. doszło do przedawnienia zobowiązania za 2007 r. Stwierdziła, że wprawdzie naczelnik urzędu skarbowego zastosował środek egzekucyjny na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez prezydenta miasta, ale nie mogło to spowodować przerwania biegu terminu przedawnienia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane