Tegorocznym priorytetem dla resortu finansów ma być wsparcie procesów inwestycyjnych, a także wprowadzenie dalszych ułatwień w rozliczeniu VAT. Resort ma też zaproponować kolejne obniżenie stawek ryczałtu i umożliwić stosowanie estońskiego CIT przez spółdzielnie.
Część z tych zapowiedzi (mówił o nich Jan Sarnowski, wiceminister finansów, na jednej z konferencji prasowych przeprowadzonych online) została zapisana w Planie działalności ministra finansów, funduszy i
polityki regionalnej na 2021 r.
Wsparcie innowacji
Jednym z ważniejszych projektów jest wprowadzenie w połowie roku kompletu ulg wspomagających produkcyjność i innowacyjność. Chodzi o wsparcie na wszystkich etapach produkcyjnych, czyli współdziałanie ulg:
- na badania i rozwój, tj. B+R (ważna przy pracach koncepcyjnych),
- na prototyp,
- na robotyzację, która ułatwi otwarcie linii produkcyjne,
- IP Box.
Przypomnijmy, że
podatnicy mogą już korzystać z dwóch z nich, tj. B+R i IP Box. Pierwsza obowiązuje od kilku lat i pozwala ponownie odliczyć od dochodu wydatki (tzw. koszty kwalifikowane) uwzględnione już w kosztach podatkowych. Z kolei IP Box to ulga, która została wprowadzona z początkiem 2019 r. Polega na objęciu 5-proc. stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.
Obecnie
podatnik nie może skorzystać w jednym roku w tym samym zakresie z obu tych ulg. W tym samym roku można zastosować obie preferencje, ale nie do tej samej działalności. Wynika to z objaśnień podatkowych ministra finansów z 15 lipca 2019 r.
Teraz ma to się zmienić. Jak poinformował Jan Sarnowski, ulgi te mają działać wspólnie, łącznie z dwiema pozostałymi, które mają być dopiero wprowadzone.
Przypomnijmy, że w połowie 2020 r. zakładano, iż ulga na robotyzację (tj. na zautomatyzowanie stanowisk pracy) zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Nad projektem pracowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z resortem finansów. O szczegółach tego rozwiązania pisaliśmy m.in. w artykule „Ulga tylko na nowe roboty” (DGP nr 179/2020). Projekt do tej pory nie został jednak opublikowany. Nie został też upubliczniony projekt ulgi na prototyp.
Z planu działalności wynika natomiast, że mają być wprowadzone preferencje dla podatników osiedlających się w Polsce i zmieniających rezydencję podatkową.
Estoński CIT
Resort zapowiedział też prace nad zmianami, które umożliwią stosowanie estońskiego
CIT również przez spółdzielnie. Chodzi o rozwiązanie, które obowiązuje od początku 2021 r. i polega na tym, że podatek jest płacony dopiero w momencie wypłaty zysku.
Obecnie estoński
CIT to rozwiązanie jedynie dla spółek kapitalowych (tzw. ryczałt od przychodów spółek kapitałowych). Już na etapie prac nad zmianami w przepisach w tym zakresie pojawiały się postulaty o objęcie tym rozwiązaniem spółdzielni. Nie zgodziła się jednak na to strona rządowa, którą reprezentował wiceminister Sarnowski. Tłumaczył wówczas, że pierwszy rok funkcjonowania w Polsce systemu estońskiego będzie traktowany jak pilotaż i że najpierw zmiany obejmą podmioty, które najbardziej potrzebują kapitału dłużnego. Wyjaśniał, że spółdzielnie rządzą się swoimi prawami i chcąc je uwzględnić w modyfikacjach, trzeba byłoby bardzo rozbudować obecny projekt, co też wymaga czasu. Zapewnił jednak, że w pierwszych miesiącach 2021 r. rozpoczną się prace nad tymi zmianami, tak aby spółdzielnie mogły korzystać z estońskiego CIT od 2022 r.
Ryczałtowy podatek
Podatnicy mogą też liczyć na kolejne obniżki stawek w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. To byłyby kolejne korzystne dla podatników zmiany po tych wprowadzonych z początkiem 2021 r. Przypomnijmy, że dzięki nim znacznie więcej podatników może wybrać tę uproszczoną formę opodatkowania. Przede wszystkim do 2 mln euro (z 250 tys. euro) wzrósł limit przychodów umożliwiający jej stosowanie.
Uchylony został też załącznik nr 2 do ustawy, który zawierał wykaz usług wykluczających podatnika z prawa do ryczałtu. Dotyczył on m.in. usług: pośrednictwa, finansowych i ubezpieczeniowych, prawnych, rachunkowo księgowych, doradztwa podatkowego, kulturalnych i rozrywkowych, związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją, reklamowych, związanych z obsługą nieruchomości.
Oprócz tego uchylony został przepis, który ograniczał stosowanie ryczałtu przez wolne zawody. Zostały też obniżone stawki ryczałtu, np. dla wolnych zawodów z 20 proc. do 17 proc.
Teraz MF ma przejrzeć obowiązujące stawki i we współpracy z rzecznikiem małych i średnich firm zaproponować kolejne obniżki.
SLIM VAT
Ministerstwo szykuje też kolejne uproszczenia w rozliczeniu podatku od towarów i usług, tzw. SLIM VAT 2 (od angielskich słów: simple, local and modern). Jak informował wiceminister Sarnowski, projekt został już przygotowany i obecnie jest w konsultacjach wewnętrznych. Ma on być opublikowany na przełomie stycznia i lutego.
Projekt nie przewiduje jednak zmian dla restauratorów odnośnie do stawki VAT na dania z owocami morza (obecnie objęte 23-proc. VAT). O postulacie zrównania tej stawki z pozostałymi daniami (8 proc.) pisaliśmy w artykule „Restauratorzy wyrzucają krewetki z dań” (DGP nr 233/2020).
Szykowane zmiany mają być kontynuacją tych, które zostały wprowadzone od 1 stycznia br. pierwszą ustawą zwaną SLIM VAT. Wprowadziła ona m.in.:
- przy zaliczkach w eksporcie dłuższy czas na wywóz towarów poza Polskę dla celów zastosowania stawki 0 proc. VAT. Teraz jest to sześć miesięcy, a wcześniej były na to dwa miesiące;
- dla podatników rozliczających się miesięcznie cztery miesiące na odliczanie VAT naliczonego (wcześniej były trzy miesiące),
- możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży,
- wyższy limit prezentów o małej wartości. Teraz jest to 20 zł, a wcześniej było to 10 zł.
Ustawa SLIM VAT wprowadziła też wiele zamieszania, m.in. odnośnie do korekt faktur. Pisaliśmy o tym w artykule „Sejm znacznie ograniczył prawo do korekty VAT” (DGP nr 236/2020). Już na etapie prac nad zmianami Jan Sarnowski mówił, że do tej zmiany zostaną wydane objaśnienia podatkowe. Wiceminister na jednej z ostatnich konferencji poinformował, że ich projekt ukaże się w pierwszych tygodniach 2021 r.
Inne plany
To nie wszystkie nowości, które czekają podatników. Trwają prace nad wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur do przesyłania i odbierania ustrukturyzowanych faktur (na początku korzystanie z niego ma być dobrowolne). Ma zostać uruchomiony pod koniec roku.
Ma też zacząć działać unijny pakiet VAT e-commerce, którego celem jest uszczelnienie poboru podatku od transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Projekt tych zmian jest nadal konsultowany. Zakłada on, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca br.
Na etapie projektu w konsultacjach są też zmiany dotyczące projektu e-Urząd Skarbowy, który ma ułatwić komunikację podatników z fiskusem.
Zmiany nie ominą również przepisów o akcyzie. Projekt, który trafił do Sejmu (druk nr 860), zakłada, że obrót skażonym alkoholem, suszem tytoniowym, wyrobami energetycznymi, paliwami opałowymi i żeglugowymi zostanie jeszcze bardziej uszczelniony. Trudniej będzie też uniknąć akcyzy od auta sprowadzonego z zagranicy.
Opóźniona ulga na robotyzację
Jakub Makarewicz, doradca podatkowy
Pierwsze sygnały dotyczące wprowadzenia ulgi na robotyzację pojawiły się pod koniec 2019 r. w wypowiedziach przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, które pierwotnie odpowiadało za ten projekt. Zgodnie zKrajowym Programem Reform na lata 2020–2021 jej przyjęcie przez rząd było planowane na III kw. 2020 r. Jeszcze wsierpniu 2020 r. ze strony Ministerstwa Finansów mogliśmy usłyszeć, że ustawa trafi do Sejmu jesienią, aulga wejdzie wżycie zpoczątkiem bieżącego roku. Dotychczas nie poznaliśmy jednak projektu (poza kilkoma prezentacjami na zamkniętych spotkaniach).
Niektórzy przedsiębiorcy planujący duże inwestycje na ten rok rozważali możliwość korzystania zulgi na robotyzację. Niestety, brak pewności co do terminu wejścia wżycie ulgi oraz brzmienia nowych przepisów miał wpływ na te plany. Jeżeli projekt jest gotowy, atego można spodziewać się po prawie roku prac nad kształtem ulgi na robotyzację, warto, aby został przedstawiony jak najszybciej, tak aby firmy mogły uwzględniać ją wswoich planach. Nadal też nie znamy szczegółów dotyczących możliwości łącznego stosowania ulgi B+R oraz IP Box iulgi na prototyp. Pozostaje mieć nadzieję, że projekt nowelizacji w powyższym zakresie zostanie przedstawiony tym razem zgodnie zplanem, tj. na przełomie stycznia ilutego br., aprzepisy zaczną być stosowane jak najszybciej.