statystyki

Zamiana ziemi z gminą rozliczana jak sprzedaż

autor: Mariusz Szulc29.07.2014, 16:00

Od przekazania gruntów miastu w zamian za inne należące do niego działki gminna spółka musi zapłacić podatek dochodowy – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Przychodem z działalności gospodarczej prowadzonej przez zamieniającego będzie wartość ziemi wpisana w akcie notarialnym.

Wyrok dotyczył gminnej spółki zajmującej się modernizacją miejskich wodociągów i kanalizacji. W grudniu 2012 r. miasto zaproponowało jej zamianę dwóch działek. Transakcję przeprowadzono na podstawie art. 15 i 19 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.). W ten sposób spółka oddała miastu grunty potrzebne do wykonywania przez nie zadań własnych w zakresie sportu i rekreacji, a w zamian otrzymała inne przydatne w jej działalności. Wartość obu działek wyceniono w akcie notarialnym tak samo.

Spółka zapytała izbę skarbową o podatkowe skutki takiej zamiany. Sama uważała, że nie otrzymała w jej efekcie żadnego przysporzenia majątkowego. Argumentowała, że transakcja została dokonana w szczególnym trybie określonym w ustawie o gospodarce nieruchomościami i służyła wykonywaniu zadań własnych samorządu. Nie można więc uznać, że odbyła się w ramach działalności handlowej. Podkreśliła też, że z pewnością uzyskałaby lepszą cenę za grunt, gdyby zbywała go w drodze przetargu.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane