statystyki

Od stycznia zmiany w podatkach lokalnych i VAT

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski18.06.2014, 07:30; Aktualizacja: 18.06.2014, 09:01
Podatki

Oba projekty trafią teraz do Sejmu.źródło: ShutterStock

Właściciele miejsc postojowych będą odpowiadać jedynie za podatek od swojego udziału w hali garażowej. Powstanie też system MOSS. Projekty zmian w tym zakresie przyjął wczoraj rząd.

Miałyby one wejść w życie już 1 stycznia 2015 r. Chodzi o dwa projekty nowelizacji ustaw. W pierwszym – dotyczącym ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw – zmiany mają dotyczyć podatków i opłat lokalnych.

Garaże i nie tylko

Najważniejsze propozycje dotyczą właścicieli garaży. Dziś właściciel miejsca postojowego w garażu podziemnym budynku może dostać decyzję od organu podatkowego (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) dotyczącą podatku wyliczonego od całej powierzchni hali garażowej. Projekt zakłada, że do takich sytuacji nie będzie już dochodziło, bo każdy współwłaściciel będzie odpowiadał jedynie za swoje miejsce postojowe (swój udział w hali garażowej).

Rząd chce również wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicję garażu. Będzie nim budynek lub jego część „do przechowywania i niezawodowej obsługi samochodów osobowych” – w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane