statystyki

Zwolnienie z podatku od towarów i usług dla świadczeń kształcenia jest szersze

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2014, 07:19; Aktualizacja: 05.06.2014, 08:38
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Minister finansów wyjaśnił w interpretacji ogólnej, kiedy podwykonawcy wykonujący czynności na rzecz podmiotów świadczących usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania również mogą korzystać z preferencji podatkowej.

Chodzi o zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT oraz par. 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2013 r. poz. 1722 ze zm.).

Dotyczy ono usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania finansowanych w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych.

Minister wyjaśnił, że warunek „finansowania ze środków publicznych” jest spełniony zarówno wtedy, gdy usługę świadczy podmiot otrzymujący dofinansowanie, jak i gdy w jej realizację zaangażowany jest podwykonawca. Powinien on jednak posiadać dokumentację potwierdzającą, że źródłem finansowania usługi są środki publiczne.

Minister podkreślił, że świadczenie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania przez beneficjenta pomocy publicznej nie oznacza, iż czynności wykonywane przez podwykonawcę są również tego typu usługą (mimo że wszystkie te czynności, wykonywane łącznie, składają się na nią). Zwrócił uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 czerwca 2007 r. w sprawie C-434/05 Horizon College.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane