statystyki

Szkolenia z medycyny są zwolnione z VAT

autor: Mariusz Szulc06.06.2014, 07:40; Aktualizacja: 06.06.2014, 08:32
Lekarz

Lekarzźródło: ShutterStock

Kursy z zakresu niekonwencjonalnych sposobów leczenia są zwolnione z VAT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok dotyczy spółki wpisanej do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy. Zajmowała się ona organizacją i prowadzeniem odpłatnych szkoleń w zakresie medycyny komplementarnej. Chodziło o tzw. technikę Bowena (uruchamianie wewnętrznych mechanizmów autoterapii organizmu poprzez ucisk palcami w wybranych punktach ciała). Środowiska medyczne akceptują taki rodzaj medycyny jako wspomagający konwencjonalne metody leczenia.

Spółka organizowała szkolenia na podstawie przepisów rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. (Dz.U. nr 31, poz. 216). Ich uczestnicy otrzymywali na koniec certyfikat australijskiej Akademii Terapii Bowena, która nadzoruje ten sposób leczenia na całym świecie.

Organizator spytał izbę skarbową, czy może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Preferencja ta dotyczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Spółka przyznała, że nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego pod lit. b i c tego przepisu, bo nie ma akredytacji w rozumieniu systemu oświaty i jej szkolenia nie są finansowane ze środków publicznych. Uważała jednak, że należy jej się preferencja na podstawie lit. a tego przepisu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane