statystyki

O odliczeniu wydatku decyduje prawo podatkowe

autor: Krzysztof Antosik22.05.2014, 09:10; Aktualizacja: 22.05.2014, 09:13
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Prowizję od kredytu należy w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty, niezależnie od sposobu rozliczenia jej w księgach rachunkowych – orzekł NSA.

O interpretację w tej sprawie wystąpiła spółka, która zaciągnęła kilka kredytów na zakup udziałów w innym podmiocie gospodarczym. Bank zażądał od niej prowizji przygotowawczych. Spółka zapłaciła je w roku podatkowym, w którym zostały jej przyznane kredyty. W księgach rachunkowych zamierzała zaliczyć część prowizji do kosztów bilansowych w okresie, w którym otrzymała kredyt. Natomiast pozostałą część zaksięgowała jako rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów i planowała zaliczyć do kosztów bilansowych w kolejnych latach obrotowych.

W związku z tym, spółka spytała izbę skarbową, w którym momencie może zaliczyć prowizje do kosztów podatkowych. Była zdania, że w całości może je odliczyć w roku, kiedy faktycznie je zapłaciła. Uważała, że metoda ujęcia wydatków w księgach rachunkowych nie ma wpływu na moment uznania ich za koszty podatkowe – o tym powinny decydować jedynie przepisy ustawy o CIT. Skoro więc prowizje nie były bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami, to zastosowanie powinny mieć art. 15 ust. 4d i art. 15 ust. 4e – twierdziła spółka. Zgodnie z tymi przepisami pośrednie koszty podatkowe są potrącalne w dacie ich poniesienia , czyli w dniu, kiedy ujęto prowizje w księgach rachunkowych spółki.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane