statystyki

O odliczeniu wydatku decyduje prawo podatkowe

autor: Krzysztof Antosik22.05.2014, 09:10; Aktualizacja: 22.05.2014, 09:13
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Prowizję od kredytu należy w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty, niezależnie od sposobu rozliczenia jej w księgach rachunkowych – orzekł NSA.

O interpretację w tej sprawie wystąpiła spółka, która zaciągnęła kilka kredytów na zakup udziałów w innym podmiocie gospodarczym. Bank zażądał od niej prowizji przygotowawczych. Spółka zapłaciła je w roku podatkowym, w którym zostały jej przyznane kredyty. W księgach rachunkowych zamierzała zaliczyć część prowizji do kosztów bilansowych w okresie, w którym otrzymała kredyt. Natomiast pozostałą część zaksięgowała jako rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów i planowała zaliczyć do kosztów bilansowych w kolejnych latach obrotowych.

W związku z tym, spółka spytała izbę skarbową, w którym momencie może zaliczyć prowizje do kosztów podatkowych. Była zdania, że w całości może je odliczyć w roku, kiedy faktycznie je zapłaciła. Uważała, że metoda ujęcia wydatków w księgach rachunkowych nie ma wpływu na moment uznania ich za koszty podatkowe – o tym powinny decydować jedynie przepisy ustawy o CIT. Skoro więc prowizje nie były bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami, to zastosowanie powinny mieć art. 15 ust. 4d i art. 15 ust. 4e – twierdziła spółka. Zgodnie z tymi przepisami pośrednie koszty podatkowe są potrącalne w dacie ich poniesienia , czyli w dniu, kiedy ujęto prowizje w księgach rachunkowych spółki.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane