statystyki

VAT-UE: Nie wystarczy zwykłe powiadomienie o wykreśleniu z rejestru

autor: Elżbieta Delert22.05.2014, 07:20; Aktualizacja: 22.05.2014, 08:44
VAT

Taką możliwość przewiduje art. 97 ust. 15 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy musi wydać decyzję administracyjną w sprawie wykreślenia czynnego podatnika z rejestru VAT-UE – orzekł NSA w dwóch wyrokach.

Oba orzeczenia zapadały w sprawie podatnika z Bielska-Białej, który został poinformowany przez naczelnika urzędu skarbowego o wykreśleniu z rejestru podatników VAT-UE z powodu niezłożenia deklaracji podatkowych za kolejne dwa kwartały.

Taką możliwość przewiduje art. 97 ust. 15 ustawy o VAT. Wystarczy, że podatnik zwleka ze złożeniem deklaracji podatkowej za dwa kolejne kwartały lub sześć kolejnych miesięcy. W takiej sytuacji podatnik jest z urzędu wykreślany z rejestru.

Podatnik był przekonany, że powinien w tej sprawie otrzymać decyzję administracyjną. Tymczasem pismo, które dostał, nie zawierało żadnego uzasadnienia. Z tego powodu podatnik zarzucił naczelnikowi urzędu naruszenie prawa i wezwał go do jego usunięcia. Naczelnik nic więcej jednak w tej sprawie nie zrobił. Uznał, że wykreślenie podatnika z urzędu jest jedynie czynnością materialno-techniczną.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane