statystyki

VAT-UE: Nie wystarczy zwykłe powiadomienie o wykreśleniu z rejestru

autor: Elżbieta Delert22.05.2014, 07:20; Aktualizacja: 22.05.2014, 08:44
VAT

Taką możliwość przewiduje art. 97 ust. 15 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy musi wydać decyzję administracyjną w sprawie wykreślenia czynnego podatnika z rejestru VAT-UE – orzekł NSA w dwóch wyrokach.

Oba orzeczenia zapadały w sprawie podatnika z Bielska-Białej, który został poinformowany przez naczelnika urzędu skarbowego o wykreśleniu z rejestru podatników VAT-UE z powodu niezłożenia deklaracji podatkowych za kolejne dwa kwartały.

Taką możliwość przewiduje art. 97 ust. 15 ustawy o VAT. Wystarczy, że podatnik zwleka ze złożeniem deklaracji podatkowej za dwa kolejne kwartały lub sześć kolejnych miesięcy. W takiej sytuacji podatnik jest z urzędu wykreślany z rejestru.

Podatnik był przekonany, że powinien w tej sprawie otrzymać decyzję administracyjną. Tymczasem pismo, które dostał, nie zawierało żadnego uzasadnienia. Z tego powodu podatnik zarzucił naczelnikowi urzędu naruszenie prawa i wezwał go do jego usunięcia. Naczelnik nic więcej jednak w tej sprawie nie zrobił. Uznał, że wykreślenie podatnika z urzędu jest jedynie czynnością materialno-techniczną.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane