statystyki

Notariusz nie musi informować o obowiązku zapłaty VAT

autor: Przemysław Molik22.05.2014, 07:15; Aktualizacja: 22.05.2014, 08:36
VAT

VATźródło: GazetaPrawna.pl

W akcie notarialnym nie musi być pouczenia o konieczności odprowadzenia podatku od towarów i usług od zawartej transakcji – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wyrok dotyczy związku strzeleckiego, który świadczył usługi przestrzeliwania broni. Jego działalność skontrolował warszawski urząd skarbowy. Z ustaleń wynikało, że klub traktował ją jako zwolnioną z VAT. Tymczasem, w związku z tym, że statut związku nie przewidywał świadczenia takich usług, klub powinien był płacić podatek według stawki podstawowej.

Naczelnik urzędu zakwestionował także brak rozliczenia VAT od odszkodowania otrzymanego przez klub strzelecki za rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego nieruchomości w związku z wywłaszczeniem jej na cele inwestycji drogowych. Klub otrzymał od wojewody ponad 250 tys. zł, a w zamian za to wydał nieruchomość. W ocenie naczelnika urzędu taka transakcja powinna była zostać rozliczona jako dostawa towaru. W konsekwencji naczelnik wydał decyzję określającą podatek do zapłaty.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • klarowny(2014-05-22 09:46) Zgłoś naruszenie 10

    Nie wierzę! W końcu notariusz nie musi o czymś informować! Pytanie do NSA czy podobnie jest w sytuacji, gdy klient przy sprzedaży zagrożony jest podatkiem dochodowym? W końcu notariusz, to nie urząd skarbowy (przynajmniej nie w zakresie podatku dochodowego) ani nie doradca podatkowy.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-05-22 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do hodowli kar i odsetek - prócz łańcuchowych przebierańców i innych urzędników , tzw. fiskus włączył również notariuszy . Pozostaje problem , jak wykorzystać resztę tzw. prawników .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane