statystyki

W jaki sposób są opodatkowane wygrane w konkursach

autor: Magdalena Majkowska20.05.2014, 07:54; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:53
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Zwycięzca musi podzielić się z fiskusem i zapłacić 10-proc. PIT od nagrody, chyba że przysługuje mu zwolnienie z podatku. Daniny nie będą płacić ci, którym szczęście dopisało w kasynie lub salonie bingo.

Lokalny przedsiębiorca chce zorganizować maraton. Za zajęcie miejsc od pierwszego do trzeciego będą przyznawane nagrody: pieniężne, rzeczowe (sprzęt sportowy) oraz symboliczne statuetki i dyplomy. Czy na potrzeby stosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych sumuje się wartość nagród za określone miejsce?

Wygrane w konkursach z dziedziny sportu (a także nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa) są zwolnione z podatku dochodowego, o ile ich jednorazowa wartość mieści się w limicie 760 zł. Organy podatkowe tłumaczą, że chodzi tu o nagrody, które można dostać (użyć, wykorzystać) z jednego tytułu. Jeżeli zatem organizator za zajęcie określonego miejsca w zawodach przewiduje kilka nagród, np. rzeczowych, to na potrzeby stosowania zwolnienia powinien zsumować ich wartość (jako nagród otrzymanych jednorazowo). Może też zdarzyć się tak, że jeden i ten sam zawodnik otrzyma nagrody w kilku konkurencjach, np. za start indywidualny i drużynowy – wówczas wygranych nie sumuje się.

Organizator nie powinien wliczać do limitu kwotowego dołączanych do nagród statuetek, pucharów, medali czy dyplomów za zajęcie medalowego miejsca. Są one formą uhonorowania zawodnika – mają wartość symboliczną (pamiątkową), co oznacza, że nie są one jego przychodem. Ostatnio potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2014 r. (nr IBPBII/2/415-110/14/NG).

Organy podatkowe, weryfikując prawo do zwolnienia, zawsze zwracają uwagę na formalny aspekt organizacji przedsięwzięcia. Aby zawody sportowe można było uznać – na potrzeby stosowania zwolnienia z PIT – za konkurs z dziedziny sportu, konieczne jest sporządzenie regulaminu, w którym określona zostanie ich nazwa, organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kazimierz(2015-02-23 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    W przyp[adku wygranej nie muszę tego uwzględniać w PIT 37. Płatnik już podatek 10% zapłacił. ale mam odliczenia od podatku, więc chciałbym wykazac te 10%. Jak to zrobić??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane