statystyki

W jaki sposób są opodatkowane wygrane w konkursach

autor: Magdalena Majkowska20.05.2014, 07:54; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:53
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Zwycięzca musi podzielić się z fiskusem i zapłacić 10-proc. PIT od nagrody, chyba że przysługuje mu zwolnienie z podatku. Daniny nie będą płacić ci, którym szczęście dopisało w kasynie lub salonie bingo.

Lokalny przedsiębiorca chce zorganizować maraton. Za zajęcie miejsc od pierwszego do trzeciego będą przyznawane nagrody: pieniężne, rzeczowe (sprzęt sportowy) oraz symboliczne statuetki i dyplomy. Czy na potrzeby stosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych sumuje się wartość nagród za określone miejsce?

Wygrane w konkursach z dziedziny sportu (a także nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa) są zwolnione z podatku dochodowego, o ile ich jednorazowa wartość mieści się w limicie 760 zł. Organy podatkowe tłumaczą, że chodzi tu o nagrody, które można dostać (użyć, wykorzystać) z jednego tytułu. Jeżeli zatem organizator za zajęcie określonego miejsca w zawodach przewiduje kilka nagród, np. rzeczowych, to na potrzeby stosowania zwolnienia powinien zsumować ich wartość (jako nagród otrzymanych jednorazowo). Może też zdarzyć się tak, że jeden i ten sam zawodnik otrzyma nagrody w kilku konkurencjach, np. za start indywidualny i drużynowy – wówczas wygranych nie sumuje się.

Organizator nie powinien wliczać do limitu kwotowego dołączanych do nagród statuetek, pucharów, medali czy dyplomów za zajęcie medalowego miejsca. Są one formą uhonorowania zawodnika – mają wartość symboliczną (pamiątkową), co oznacza, że nie są one jego przychodem. Ostatnio potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2014 r. (nr IBPBII/2/415-110/14/NG).

Organy podatkowe, weryfikując prawo do zwolnienia, zawsze zwracają uwagę na formalny aspekt organizacji przedsięwzięcia. Aby zawody sportowe można było uznać – na potrzeby stosowania zwolnienia z PIT – za konkurs z dziedziny sportu, konieczne jest sporządzenie regulaminu, w którym określona zostanie ich nazwa, organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kazimierz(2015-02-23 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    W przyp[adku wygranej nie muszę tego uwzględniać w PIT 37. Płatnik już podatek 10% zapłacił. ale mam odliczenia od podatku, więc chciałbym wykazac te 10%. Jak to zrobić??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane