statystyki

Kto musi ponosić opłaty lokalne i komu należy przekazać pieniądze

autor: Łukasz Zalewski13.05.2014, 07:10; Aktualizacja: 13.05.2014, 08:55
podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Handlujący na targowiskach, turyści przebywający w uzdrowiskach lub miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe, a nawet właściciele psów powinni zasilać gminną kasę.

Gmina chciałaby zwolnić z opłaty targowej osoby zajmujące się sprzedażą kiełbasek i innych produktów z grilla. Czy może wprowadzić takie zwolnienie?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.) gmina pobiera opłatę targową od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Nie dotyczy to jednak sprzedaży w budynkach lub ich częściach (ich właściciele muszą płacić podatek od nieruchomości). Z przepisów wynika też, że targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Gmina musi więc pobierać opłatę targową, ale rada gminy może w uchwale wprowadzić zwolnienia (wyłącznie o charakterze przedmiotowym) z tego obowiązku. Ponieważ przedmiotem opłaty targowej jest sprzedaż, to rada gminy może zwolnić z daniny handel (czyli właśnie sprzedaż) określonymi produktami, np. z grilla, w danych sytuacjach lub miejscach. Powinna je precyzyjnie wskazać w uchwale. Zwolnienia nie może wprowadzić samodzielnie wójt gminy albo burmistrz lub prezydent miasta. Zgodnie bowiem z art. 19 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych takie uprawnienie posiada wyłącznie rada gminy.

Podstawa prawna

Art. 15 ust. 1 i 2b, art. 19 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane