Zasiedzenie nieruchomości: Opłata podatku nie chroni przed utratą działki

autor: Przemysław Molik05.05.2014, 07:05; Aktualizacja: 05.05.2014, 09:16
PIT

PITźródło: ShutterStock

W sporze o zasiedzenie nieruchomości ważniejsze jest to, że sąsiad przez lata kosił na niej trawę, niż to, że prawowity właściciel przez ponad ćwierć wieku płacił za nią fiskusowi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Krzyś(2019-08-20 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok wydany przez sąd to kuriozum,ale ja osobiście straciłem kamienicę którą otrzymałem w spadku po babci.Policjant wraz z rodziną mieszkał przez 25 lat bez zgody właścicieli .Będąc w zmowie z dwoma innymi lokatorami ,którzy mieszkali kilka lat także bez zgody właścicieli zasiedział udziały nie znanego z miejsca pobytu współwłaściciela.I wszystko zgodnie z prawem i co wy nato

    Odpowiedz
  • Pełna obaw(2018-08-15 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Aż się boję. Jestem dokładnie na tym samym etapie sprawy o zasiedzenie służebności przejazdu z sąsiadem. W Sądzie 1wszej instancji przegraliśmy. Obciążenie działki na której chcemy się budować, doprowadzi do braku takiej możliwości gdyż będzie za wąska. Liczyłam na fakt że od pokoleń uiszczamy podatek, a tu jest to wątpliwe jednak :( przykre. U nas wszyscy od pokoleń korzystamy z działki i przejazdu również, my, rodzice i wcześniej dziadkowie, a jednak Sąd uznał, że nie byliśmy tym szlakiem drożnym zainteresowani. Tak to jest pozwolić komuś dojechać do siebie po swoim gruncie a oni chcą sobie przywłaszczyć za zgodą Sądu. Takie grzecznościowe korzystanie z sąsiedzkiej własności nazywa się, że to są prekarzyści, a nie posiadacze - tego jednak Sędzia również nie wzięła pod uwagę.

    Odpowiedz
  • A życie sobie(2018-01-13 15:42) Zgłoś naruszenie 10

    - czyli dobre znajomości z bandytami w togach dają gwarancję wygrania każdej sprawy -nawet kradzieży "zgodnej z prawem" cudzej wlasności. Komunistyczni zbóje po wojnie wymordowali cale rodziny Polskie a teraz zajmą sobie ich mienie "przez zasiedzenie" nie informując dalszej rodziny spadkobierców a ewemtualnie zainteresowanych przegonią pismem że dalasza rodzina nie jest stroną i nie ma interesu prawnego.

    Odpowiedz
  • czytelnik i pokrzywdzony(2017-03-05 13:08) Zgłoś naruszenie 43

    To stary i już na szczęście nieaktualny temat wyroków sądowych wywrotowców .Napierw z komunistami zabijali Polaków a teraz będą przejmować ich mienie.Polacy odzyskali Ojczyznę i panowanie zbójów w togach się skończy.

    Odpowiedz
  • gregor(2016-10-26 23:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sprawa zakończyła się w apelacji?

    Odpowiedz
  • Właściciel.(2014-11-17 17:14) Zgłoś naruszenie 40

    Chore prawo , ale tylko dlatego, bo je stosujący sędziowie kończyli studia prawnicze na komunistycznych podręcznikach .
    Teraz wszyscy sędziowie i prokuratorzy jak walną byka, to zasłaniają się niezawisłością, a to po prostu niedouczenie!!!
    Jeżeli coś jest moją własnością, to jest moje i czas naiwyższy to zrozumieć , bo komuna czyli wspólnota się skończyła i to jest moje i jeżeli nie zalegam z podatkiem to to jest tylko moje!!!
    Durne koszenie nie ma tu nic do własności!!!

    Odpowiedz
  • sig(2014-10-18 02:05) Zgłoś naruszenie 53

    niestety, ale prawo zasiedzenie nie zależy od stanu psychicznego sędziego i jest dużo starsze, niż istnienie republiki "PObolszewików", bo sięga jeszcze czasów rzymskich - jeśli przez 30 lat pozwalasz "szwendać" się sąsiadowi na swoim gruncie, nawet jeśli bezumowne użyczenie, to może być problem, i nawet sianie szczawiu nic nie pomoże... ale jakby to użyczenie było poparte pisemną umową dzierżawną z notarialnym potwierdzeniem, to trochę inaczej by się ta historia potoczyła, bo faktycznie sąsiad niehonorowy, i to jest oburzające, ale faktycznie taki naród jest i nie wiele na to już poradzisz...

    Odpowiedz
  • nie zdziwiony(2014-05-08 12:35) Zgłoś naruszenie 51

    Debil zasądził. Właściciel wygra w wyższych instancjach.

    Odpowiedz
  • qaduq(2014-05-08 01:54) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ten przypadek da się rozciągnąć na lokatorów mieszkań spółdzielczych , komunalnych i dozorców z 20 - letnim stażem ? Czy mieszkający na rurach grzewczych bezdomni doczekaja sie do nich własności ? A co z okupującymi zimą włamującymi sie do cudzych domków na działce ? Zastanawia , że ten wyrok jest również oceniany jako zasadny przez naukowca z Katedry Prawa . Podobne przypadki dotyczą craz częściej w Polsce zwrotu dotacji dla samowładnych , wręcz dzikich użytkowników gruntów , którzy bez wiedzy i zgody właściciela zaorzą jego ziemie .
    Z drugiej strony nie ma zgody na przyznanie prawa własności ludziom , którzy od lat zasiedlają mieszkania spółdzielcze i budowlane , tylko szuka się za morzami i oceanami właścicieli , pod pozorem , że komuna odebrała im własność . Przypomne działki pod Stadionem Narodowym i ogródki działkowe przy ul. Waszyngtona w Warszawie . Niby podobne , a różne . Czy najemna opiekunka przewlekle chorego człowieka zostanie po jego śmierci uznana za właścicielke nieruchomości w której przez kilka lat przebywała , nocowała , sprzątała i gotowała ? A jak jeszcze potwierdzi , ze leżała pod kocem ? Wytworzono niebezpieczny precedens , że za zwrot podatku można komuś , lege artis , podarować w prezencie cudzą własność . I to orzeczeniem jednego zawodowego sędziego ! Anonimowego ! Czystego jak cały wymiar sprawiedliwości . To dlaczego nie wylicza mu się emerytury i nie odprowadza za niego składek na ubezpieczenie ? Zatem prawo nie jest w Polsce stosowane jednakowo dla wszystkich . To taka wolnościowa nomenklatura , za przywoleniem ustawodawcy . W Polsce ma tradycje z czasów szlacheckich , a wyroki egzekwowano z szablą w dłoni . Dziś wystarczy dobra kancelaria prawna .

    Odpowiedz
  • dolega5(2014-05-07 23:57) Zgłoś naruszenie 62

    wyrok jest pomylony - placenie podatku jest nasilniejszym argumentem posiadania. Koszenie trawy czy wypasanie krow na obcym gruncie nie daje
    wiekszej mocy niz placenie podatku. Nawet gdyby ktos placil podatek za nie swoj grunt, to ma wieksze prawa niz ktos kto pasie krowy na nim.

    Placenie podatku za swoj grunt jest nie do obalenia, jedynie moze przez sedziego nawiedzonego "sprawiedliwoscia spoleczna" i brakami w edukacji.

    Odpowiedz
  • Zbulwersowany(2014-05-07 22:40) Zgłoś naruszenie 100

    Wyrok skandaliczny, wyraźnie ustawiony, niezgodny z Konstytucją i sankcjonujący perfidną kradzież cudzej nieruchomości. Zasiedzenie miało służyć do uregulowania stanu prawnego nieruchomości (przykładowo poniemieckich), a nie do wspierania oszustów, wyciągających łapy po cudzą nieruchomość. Młody pan redaktor powinien zastanowić się co wypisuje na łamach "Gazety Prawnej" , bo to szkodliwe dziennikarstwo. Tym bardziej, że wyrok jest nieprawomocny i musi zostać uchylony, a sędzia pociągnięta do odpowiedzialności za przekroczenie przysługujących uprawnień oraz ignorowanie konstytucyjnie chronionego prawa własności. Należało podać personalia sędziego, która udaje, że nie wie co to użyczenie, kradzież cudzej nieruchomości, pod egidą rzekomego zasiedzenia. Precz z takimi sędziami i pseudodziennikarzami.

    Odpowiedz
  • cd(2014-05-07 20:41) Zgłoś naruszenie 160

    Tego sędziego należałoby osądzić i osadzić, gdyż ustalił on zasadę wynagradzania złodzieja za kradzież. Nie ustalił dlaczego obdarowany przez Sąd nie płacił podatku dochodowego od dochodu z tytułu zawłaszczenia działki a więc Sąd zezwolił na okradanie nie tylko nieszczęsnych ludzi-właścicieli ale i Skarbu Państwa. No chyba, że ci właściciele uzyskali tą działkę na podstawie testamentu nieżyjącego dziadka w Izraelu. Tak czy siak to jest bezprawie i własność powinna być własnością bo dlaczego zwraca się bezpodstawnie nieruchomości właśnie na takie testamenty.

    Odpowiedz
  • Bandyci w togach,POlszewiki (SG)(2014-05-07 20:18) Zgłoś naruszenie 140

    To znaczy,ze przebywajac za granica np: kilka lat,zostawiam dzialke,place podatek,zlecam komus np: koszenie dzialki I za to place I po powrocie nie mam nieruchomosci,bo ktos powie takiemu bandycie w todze,ze on kosil na mojej dzialce trawe.
    Ludzie do diabla,rozwalcie ten antynarodowy rzad POlszewikow.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • to jest układ zamknąć w ciurmie(2014-05-07 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    To ewidentny przekręt łamiący podstawowe prawo własności, teraz to się wszelkiej maści hochstaplerzy uaktywnią, przez taką kreaturę w todze

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-05-06 21:04) Zgłoś naruszenie 175

    Opłacanie podatku jest koronnym dowodem na władanie działką , a brednie łańcuchowego przebierańca są koronnym dowodem na przekręt sądowy .

    Odpowiedz
  • maryna(2014-05-06 19:56) Zgłoś naruszenie 280

    Nie do wiary,że zapadł taki wyrok.Dlaczego więc Niemcom po latach oddaje się ich byłe własności mimo,że "zasiedzieli" je Polacy?

    Odpowiedz
  • Polak(2014-05-06 19:47) Zgłoś naruszenie 60

    To jest bolszewizm w najczystszej postaci taki wyrok! Czas chyba już na koniec bezkarności pod przykrywką niezawisłości!

    Odpowiedz
  • defender(2014-05-06 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Powoli strach kogoś wpuścić do domu w tym chorym kraju, zagwizda po świadków, zadzwoni na policje i mamy lokatora.

    Odpowiedz
  • zuzia(2014-05-06 14:05) Zgłoś naruszenie 62

    To chyba jakis zart,to co jest moja wlasnoscia cholera gdzie my zyjemy.Mam nadzieje ze wyzsza instancja to anuluje bo to jest cos nieprawdopodobnego.SEDZIA jeszcze raz udowodnil ze POLSKA to dziki kraj i czlowiek nie jest pewny swego a do tego jakie rozbierznosci w interpretacji prawa.Ludzie do sadu i zadajcie wszystkiego co wam do tej pory odbierano macie teraz wszystko czarne na bialym.Powodzenia

    Odpowiedz
  • Janina(2014-05-06 12:05) Zgłoś naruszenie 111

    Jeżeli nie szanuje się własności to najgorsze co może spotkać obywatela. Jestem negatywnie ustosunkowana do tego wyroku. Powiem wprost ZŁODZIEjE cudzej własności teraz się napędzą. Świetnie. Wybierać będą ofiary co ciekawszych parceli, mieszkań, domów może i mienia ruchomego w imię prawa.Dlaczego więc ukarano człowieka za kradzież batonika? Jeżeli kradzież cudzej własności za 200 tys jest dozwolona?

    Odpowiedz