Wynajem jachtu należy uznać za usługę krótkoterminowego wynajmu środków transportu. To, że łódką można się przemieszczać i spać na niej, nie przesądza jeszcze, że jest to usługa turystyki świadczona w Polsce.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczy podatnika, który chciał uruchomić działalność gospodarczą – wynajem jachtu osobom fizycznym i firmom, a także świadczenie usług prowadzenia jachtu. Cel byłby wyłącznie sportowo-rekreacyjny, a rejsy miałyby się odbywać między portami krajów należących do Unii Europejskiej oraz krajów spoza UE. Usługi w całości byłyby wykonywane poza terytorium Polski.
Podatnik zwrócił się do izby skarbowej o wyjaśnienie, czy tego typu działalność będzie opodatkowana w Polsce. Był przekonany, że są to usługi krótkoterminowego wynajmu środków transportu, które nie powinny być opodatkowane w Polsce, tylko w miejscu faktycznego przekazania jachtu do dyspozycji klienta, zgodnie z art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28c ust. 1 ustawy o VAT.
Izba nie zgodziła się z podatnikiem. Uznała, że będzie on świadczył usługę turystyki opodatkowaną w Polsce, czyli w miejscu, gdzie usługodawca ma siedzibę działalności gospodarczej. Będzie to usługa kompleksowa, w skład której będzie wchodzić również nocleg na jachcie.
Interpretację tę uchylił WSA. Stwierdził, że samo zapewnienie noclegu (i transportu nie świadczy jeszcze o tym, że podatnik będzie wykonywał usługę turystyki. Podróż morska jest szczególnym rodzajem podróży, a jej cechą charakterystyczną jest m.in. to, że zakwaterowanie może się odbywać na pokładzie statku. Sąd uznał, że interpretacja izby prowadziłaby do absurdu, ponieważ analogicznie należałoby uznać za usługę turystyki wynajęcie samochodu campingowego lub sprzedaż biletu z miejscem sypialnym w pociągu.
Wynajęcie jachtu umożliwiającego zakwaterowanie odpowiada więc elementom umowy najmu – stwierdził sąd. Jest to usługa krótkoterminowego wynajmu środków transportu i będzie opodatkowana w miejscu faktycznego przekazania środka transportu do dyspozycji klienta. Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Rzeszowie z 4 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 1145/13.